שקופות: המחלות הבלתי נראות שפוגעות בעשרות אלפי אנשים בישראל

ניצן, אפרת ודלית שומעות מאנשים, מרופאים ומהממסד הציבורי: "זה רק בראש שלכן". כמוהן יש רבים שחולים במחלות "שקופות" שהממסד הרפואי מתקשה לאבחן. צפו
איל שחר
30 בינואר 2018
20:23

עשרות אלפי בני אדם בישראל סובלים ממחלות שאיש כמעט אינו רואה, והרפואה הקונבנציולית מתקשה מאוד לאבחן. ישנן 250-50 מחלות כאלו, והאוכלוסייה שסובלת מהן היא בעיקר נשים. רובן שומעות לרוב את המשפט: "זה הכול בראש שלכן", למרות שהן נאלצות להתמודד עם תסמינים אמיתיים כמו בעיות בתאי הגוף, מפרקים לא יציבים וכאבים כרוניים.

פרויקט מיוחד של כאן חדשות חושף חלק קטן מסוגי המחלות שמערכת הבריאות בישראל לא מצליחה לתת להם מענה, וגם כמה נשים אמיצות שאיש לא יכול לראות את הכאב והסבל שלהן.

ניצן ברנשטיין חולה באנדומטריוזיס, שבה תאים של רירית הרחם נמצאים מחוץ לרירית הרחם והדבר מייצר דלקות. אל התסמונת נלווים כאבים עזים במחזור, בגב ובאגן, כאבים ביחסי המין ובעיות פוריות. אחת מ-10 נשים חיה עם התסמונת הזו. "זה כמו בריון שאף אחד לא רואה אבל יכול לתת לך אגרוף בבטן בכל זמן נתון", מספרת ניצן.

אפרת שוב חולה בארהלס-דנלוס, מחלה שפוגעת ברקמות חיבור. בעקבות המחלה אפרת סובלת ממפרקים לא יציבים וכאבים שעוברים ממקום למקום. היא תמיד גוררת כמה פציעות ברחבי הגוף, אך פציעות שאיש לא רואה, ועיקר הסבל שלה נובע מהספק שמטילים במחלה שלה ומחוסר ההבנה המוחלט של הממסד הרפואי.

דלית שמואלי סובלת מפיברומיאלגיה - שיבוש בהולכת הכאב במוח. זוהי מחלה עצבית שכוללת למעשה 24 שעות של כאב. דלית חלתה במחלה באופן גנטי, אך ניתן לחלות בזה גם בעקבות טראומה פיזית או נפשית. "אף אחד לא רואה שיש לי זרמים בגוף", מתארת דלית את כאבי העצבים הבלתי פוסקים בשל המחלה.