מכשיר MRI
צילום: פלאש 90

מחקר חדש מזהיר: בתי החולים בישראל חשופים למתקפת סייבר

חוקרים באוניברסיטת בן גוריון גילו כי האקרים יכולים להשתלט מרחוק על מכשירי MRI ו-CT, ואף לגרום לסכנת חיים על ידי העלאת עוצמות הקרינה
מערכת כאן
30 בינואר 2018
17:41

מחקר שנעשה באוניברסיטת בן גוריון מזהיר כי מכשירי MRI ו-CT בבתי החולים בישראל חשופים למתקפת סייבר ולהשתלטות מרחוק של האקרים. כך פורסם לראשונה לראשונה היום (שלישי) בתכנית יומן הערב עם רן בנימיני בכאן רשת ב'. 

לפי המחקר, שנערך על ידי מומחי אבטחת הסייבר במעבדת הפוגענים באוניברסיטה בנגב, השתלטות האקרים על מכשירי הרפואה עלולה אף לגרום לסיכון חיי אדם באמצעות העלאת עוצמות הקרינה. נוסף על כך, ההאקרים עלולים לשבש בקלות את פעילות המכשירים, לשנות תוצאות של בדיקות, ואף לסחוט כספים בעבור תוצאות של בדיקות דחופות. החוקרים ממליצים לבתי החולים וליצרני המכשירים לגלות ערנות לנקוט משנה זהירות.

לדברי ראש מעבדת הפוגענים במרכז לחקר הגנת הסייבר ומוביל המחקר ד"ר ניר ניסים: "מערכות CT ו-MRI לא מתוכננות היטב כדי לסכל התקפות. תהליך הפיתוח של מכשירים אלו אורך שלוש עד שבע שנים, ובתקופה זו האיומים הקיברנטיים יכולים להשתנות באופן משמעותי, מה שמותיר את התקני ההדמיה הרפואית חשופים ופגיעים מאוד".

ד"ר ניסים הוסיף כי "תקנות קפדניות מקשות על ביצוע עדכונים בסיסיים במכשירים רפואיים, ואנטי וירוס אינו מספיק למניעת התקפות סייבר".   

המחקר הוצג בכנס סייברטק שנערך בימים אל בתל אביב, ונחשב לאירוע קהילת הסייבר הבינלאומי החשוב והגדול בעולם מחוץ לארצות הברית. "בעולם גילו התעניינות רבה במחקר", אמר ד"ר ניסים. "חוקרים מהעולם כבר פנו אליי בנושא. אנחנו משתדלים להיות צעד אחד לפני התוקפים, והיכולת המחקרית שלנו מביאה לפתרונות שהתוקפים לא חשבו עליהם בכלל".