בנימין נתניהו ויולי אדלשטיין
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הקלטות אדלשטיין: נתניהו שוקל לחזור בו - ולנאום בטקס הדלקת המשואות

ראש הממשלה זעם על ההקלטות שנחשפו בכאן חדשות, שבהן נשמע יו"ר הכנסת מגולל כיצד טרפד את רצונו לנאום ביום העצמאות. הוא הודיע למקורביו כי הוא עלול לסגת מהסיכום עם אדלשטיין
מיכאל שמש
30 בינואר 2018
17:55
עודכן ב 20:47

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום (שלישי) למקורביו כי הוא שוקל לחזור בו מהסיכום שהשיג עם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, ולנאום בטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות – כך פורסם היום בחדשות 10. 

נתניהו, כך נודע לכאן חדשות, זועם על אדלשטיין בעקבות ההקלטות שנחשפו בכאן חדשות שלשום, ובהן יו"ר הכנסת נשמע מתבטא נגד ראש הממשלה וגם מספר כיצד טרפד את רצונו של נתניהו לנאום בטקס, משום שהדבר היה מציג אותו כ"ברווז צולע", לדבריו. הערב פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי נתניהו זימן אליו למחר את השרה מירי רגב לפגישה, כדי לקדם את נאומו בטקס הדלקת המשואות.

אדלשטיין מגולל: כך מנעתי מנתניהו לנאום בטקס הדלקת המשואות

במהלך שיחה סגורה, סיפר יו"ר הכנסת כי "שנים היה לנתניהו חלום לנאום בטקס כזה, זה לא נושא חדש. ברגע שנבחרתי ליו"ר הכנסת ב-2013, פנו אליי אנשי נתניהו, אמרו לי, 'תשמע, ראש הממשלה שואל אם אולי הוא יכול לנאום, אולי לעשות וידאו או משהו". לדבריו, הוא הטיל וטו על המהלך: "הסברתי להם כמה שזה לא נכון ולא ראוי ולא צריך לקרות – ועד כמה זה יהפוך אותי בכנסת לברווז צולע, אם אני דבר ראשון אאשר משהו כזה".

בהקלטות נוספות ששודרו בכאן רשת ב', ולקוחות מתוך כנס בהשתתפות אישים מהציונות הדתית, התייחס אדלשטיין בין השאר לנאומיו האחרונים של ראש הממשלה שבהם תקף את התקשורת, את המשטרה ואת האופוזיציה. "במקום לקום כמו שהיה לפני שבועיים בהרמת הכוסית ולדבר כמו ראש ממשלה, הוא החליט לדבר על המשטרה ועל משה נוסבאום. זה חבל", האשים. "זו התנהלות שאני מודה שהיא קצת בעייתית... כשנתניהו מדבר כראש ממשלה אף אחד לא מפריע לו, יש כבוד. ברגע שזה הופך ל'אתם חמוצים' – אז מתחיל כל הבלגאן. חבל שזה ככה".

במהלך המפגש טען יו"ר הכנסת כי ראש הממשלה חש תסכול מיחסה של התקשורת כלפי הישגיו בתחום החוץ: "התסכול שלו בנושא של יחסי החוץ של מדינת ישראל... דברים שקורים מחוץ למדינת ישראל לא מעניינים אף אחד, אלא אם זה נאום נתניהו בקונגרס או באו"ם. כשאתה נמצא בפנים ואתה רואה מה שאתה עשית ואת ההישגים ואת התגובות, אתה אומר 'תראו, עושים דברים גדולים למדינת ישראל'. אז הוא במובן הזה השתגע, כי הוא דמות בינלאומית מאוד פופולרית".

האזינו להקלטות אדלשטיין:

דבריו של אדלשטיין שנחשפו בהקלטות גררו ביקורת מצד חברי כנסת ושרים בליכוד. ח"כ אורן חזן קרא לפתוח בחקירה נגד אדלשטיין, שלדבריו, "צריך להניח את המפתחות ולהתפטר". "אני מזועזע", אמר חזן בתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב'. "יו"ר הכנסת ברוב חוצפתו אומר על ראש הממשלה 'משוגע'. לבזות כך את הליכוד? להגיד שחצי מחבריה לא ראויים להיות בכנסת? מי שמך? אדלשטיין חתיכת חצוף שקיבל את המנדט מאיתנו, ואני לא אתפלא אם תכנן שם פוטש של ממש כדי להדיח את ראש הממשלה מתפקידו".

שרת התרבות והספורט מירי רגב הודתה כי הופתעה לשמוע את התבטאויותיו של אדלשטיין. "יו"ר כנסת אמור לכבד חברי כנסת שנבחרו ולכבד את הדמוקרטיה. האמירות שלו לא במקומן והצטערתי לשמוע אותן. אני מקווה שימצא את הדרך להסביר את דבריו", מסרה רגב.

גם סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, הגיבה לדברי אדלשטיין בהקלטות על כך שישראל לא מינפה מספיק את ההכרה האמריקנית בירושלים, בין השאר בשל היעדר שר חוץ. "חד משמעית, אדלשטיין לא בקיא במה שקורה במשרד החוץ", הצהירה חוטובלי.