גדי איזנקוט
צילום: יהב טרודלר, דובר צה"ל

איזנקוט: "חיזבאללה מתעצם, נעשה הכל לשמור על הגבול שקט"

הרמטכ"ל שיגר מסר לארגון הטרור הלבנוני בטקס לציון 21 שנים לאסון המסוקים: "יודעים שמבעד לשקט ממתינים אתגרים רבים". ריבלין: "אנו לא שיכורי שקט ומוכנים לכל סכנה"
ניצן גלוסמן
30 בינואר 2018
18:29

הרמטכ"ל גדי איזנקוט התבטא היום (שלישי) פעם נוספת סביב האיום הנשקף מחיזבאללה בלבנון, והאשים את הארגון השיעי בהפרת החלטות מועצת הביטחון של האו"ם. בנאום שנשא בטקס לציון 21 שנים לאסון המסוקים, ונערך בבית הספר "הר וגיא" שבגליל העליון, אמר איזנקוט כי בצה"ל "יודעים שמבעד לשקט בגבול ממתינים לנו אתגרים רבים".

"חיזבאללה שומר על נוכחות צבאית באזור ומחזיק במערכות נשק. הוא מתעצם ביכולותיו הצבאיות", אמר איזנקוט. עוד הוא הצהיר כי "מול האיומים הללו, צה"ל פועל יום ולילה כדי להבטיח את המוכנות וההרתעה. נעשה כל שיידרש כדי לשמור על הגבול הצפוני בטוח ושקט ולשמר את המוכנות".

"האתגר שלנו הוא להיות מוכנים ולהעמיק את הידע על האויב", המשיך הרמטכ"ל. "עלינו לצמצם את יכולותיו ולהעריך ככל שניתן את המצירות הביטחונית הטובה שנמשכת 11 שנים, ומשרתת את האוכלוסיות משני צדי הגדר". איזנקוט סיכם: "אני משוכנע בעליונות הצבאית שלנו, באיכות המפקדים והלוחמים וביכולתם להשיג ניצחון בעת מלחמה ולקבוע תוצאה גבוהה וכואב לאויב".

בטקס הוקרנו גם דברים של נשיא המדינה ראובן ריבלין, שדיבר אף הוא על התעצמות ארגונו של חסן נסראללה. למעלה מעשור, מאז מלחמת לבנון השנייה, יש שקט יחסי, מתוח, בגבול הצפון", אמר ריבלין. "אנחנו לא שיכורי שקט. אנחנו ערניים ודרוכים. אנו יודעים שמעבר לגבול יש אויב אכזר שלא חדל, גם עתה, להתחמש ולהתעצם, וצה"ל ולוחמיו ערוכים ומוכנים לכל סכנה ולכל איום".

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי במערכת הביטחון מעריכים שבשבועות האחרונים חל שינוי במדיניות האיראנית, וכי המדינה חזרה לבנות מפעלים לטילים מדויקים על אדמת לבנון. ישראל מזהירה את איראן כבר קרוב לשנה מפני בניית מפעלים לטילים מדויקים על אדמת לבנון, ובמערכת הביטחון העריכו בחודשים האחרונים כי האיומים פעלו והבנייה נעצרה. ואולם, בשבועות האחרונים חל שינוי ואיראן חזרה לבנות את המפעלים או מתכננת לחדש את בנייתם.

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שסיים אתמול ביקור מדיני ברוסיה, הזהיר בפגישתו במוסקבה עם הנשיא ולדימיר פוטין מפני הסלמה בצפון. נתניהו הציג לפוטין את האיום שנשקף לישראל מהקמת מפעלים איראניים לייצור טילים מדוייקים בלבנון והבהיר כי ישראל תפעל נגדם אם תצטרך. בתדרוך לכתבים לאחר הפגישה אמר נתניהו כי "נשק מדויק הוא איום חמור, ואנחנו לא נקבל אותו. אלו לא היו דברי סרק. הבהרתי את חומרת הסכנה ואת העובדה שלא נקבל את זה".

השבוע פנה דובר צה"ל באופן לא שגרתי לתושבי לבנון והזהיר אותם מפני השתלטות איראן על מדינתם, בסיוע של חיזבאללה. במאמר בשפה הערבית כתב תא"ל רונן מנליס כי השנה החולפת הייתה הוכחה נוספת לכך שחיזבאללה משמש זרוע מבצעת של איראן."לבנון הופכת במעשה ובמחדל של הרשויות הלבנוניות ושל העלמת עין מצד חברות רבות בקהילה הבין-לאומית למפעל טילים אחד גדול.  זו כבר לא העברה של נשק, כסף או ייעוץ. דה-פקטו איראן פתחה סניף חדש, 'סניף לבנון'", כתב מנליס. 

בארגון השיעי הגיבו לפרסום המאמר וחבר הפרלמנט הלבנוני מטעם חיזבאללה, מחמד רעד, אמר כי מדובר ב"פרובוצקציה". לטענתו, חיזבאללה יכול "להרוס את צה"ל".