בית החולים הדסה עין כרם
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

האלימות בבתי החולים: פיילוט הצבת שוטרים יורחב ל-15 מוסדות רפואיים

התכנית, שנועדה למנוע אלימות במרכזים הרפואיים, הוגדרה מוצלחת. בקרוב תתרחב משישה בתי חולים לכלל הארץ
גיא מולדבסקי
30 בינואר 2018
18:46

המשטרה, המשרד לביטחון הפנים, משרד הבריאות וההסתדרות הרפואית הודיעו היום (שלישי) על הרחבת הפיילוט של הצבת שוטרים בבתי חולים בישראל, זאת כחלק מהמאבק באלימות במוסדות הרפואיים. התכנית פורסמה לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 באוקטובר האחרון.

נציג משרד הבריאות דוד שוורץ דיווח היום לוועדת הפנים של הכנסת כי בעקבות הצלחת הפיילוט, התכנית תורחב משישה בתי חולים ל-15 בתי חולים. הדיון בנושא התקיים במסגרת יום המודעות לבריאות.

"ב-2013 החליטה ממשלה על הפיילוט להתמודדות עם אלימות במוסדות הבריאות", אמר שוורץ. "זה כולל אפליקציות לקריאת מצוקה על ידי אנשי צוות שחשים באיום, לחצני מצוקה, אינטרקום, הדרכת הצוותים לגישת שירות ללא התנשאות והצבת 'לקוחות סמויים' לבחינת ההטמעה של הקונספט החדש בקרב הצוותים.

"גולת הכותרת הייתה הצבת שוטרים במימון, שמחציתו על ידי המשטרה ומחציתו על ידי בתי החולים. הפיילוט בוצע בשישה בתי חולים ממשלתיים: נהריה, רמב"ם, הלל יפה, איכילוב, וולפסון ואסף הרופא. הפיילוט לווה במחקר, ולאחר שנמצא שרמת האלימות ירדה ותחושת הביטחון של הצוותים עלתה הוחלט להפכו לתוכנית לאומית וליישמו ב-15 בתי חולים".

נציג המשרד לביטחון פנים גיא נגר אמר כי "במחקר תושאלו 6,000 אנשי סגל רפואי לפני ואחרי התכנית. נבדקו נתוני אלימות ב-2016 לעומת 2015. בכל בתי החולים יש ירידה באלימות. לאחר הפעלת התכנית דיווחו 73% מהצוות הרפואי על תחושת ביטחון.

"מי שהכי נחשף לאלימות הם המאבטחים, ואחריהם האחיות. שיעור אלה שדיווחו על פגיעה אחת לפחות עלה בגלל העלייה במודעות ובדיווח. הסיבה השכיחה ביותר לאלימות היא המתנה ארוכה, לאחר מכן הערות מצד הצוות, ולאחר מכן חוסר שביעות רצון".