הנשיא טראמפ בנאום מצב האומה, הלילה
צילום: אי-פי

טראמפ: להעביר כסף רק לידידים ולא לאויבים

בנאום מצב האומה התייחס נשיא ארצות הברית להכרה בירושלים ולהצבעה של מדינות באו"ם נגד המהלך
מערכת כאן
31 בינואר 2018
08:07

בנאומו השנתי על מצב האומה נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ קרא הלילה (רביעי) לקונגרס להעביר חקיקה אשר תגביל מתן סיוע חוץ אמריקני למדינות ידידותיות בלבד. טראמפ אמר כי אחרי החלטתו להכיר בירושלים כבירת ישראל, מדינות באו״ם אשר מקבלות סיוע אמריקני הצביעו נגד זכותה של ארה״ב לקבל החלטות ריבוניות מסוג זה.

בהתייחסו להסכם הגרעין עם איראן אמר טראמפ כי על הקונגרס להכניס בו תיקונים, וכינה אותו ״הסכם נוראי״. הנשיא האמריקני גם הביע תמיכה במפגינים נגד המשטר באיראן. טראמפ גינה את "אופיה המושחת" של המנהיגות של קוריאה הצפונית ואמר כי "המרדף חסר האחריות אחר טילים גרעיניים עלול בקרוב מאוד לאיים על מולדתנו. אנו מנהלים קמפיין של לחץ מירבי כדי למנוע מכך לקרות".

הקונגרס במהלך נאומו של טראמפ, הלילה

עוד אמר נשיא ארצות הברית כי חתם על צו המורה להמשיך להפעיל את מתקן המעצר במפרץ גואנטנמו בקובה. הנשיא ברק אובמה הבטיח לסגור את הכלא, שזכה לביקורת מצד ארגוני זכויות אדם, אך לא הצליח להספיק לעשות זאת לפני סיום כהונתו.

מרבית הנאום התרכז בנושאי פנים וטראמפ קרא לאחדות, אך הציג קו נוקשה בנוגע להגירה. טראמפ ניצל את הנאום בן השעה ו-20 דקות, שהנשיא נואם בפני הקונגרס מדי שנה, כדי לנסות ולהתגבר על הספקות בנוגע לנשיאותו על רקע שיעורי שביעות רצון נמוכים בנוגע לתפקודו. טראמפ לא התייחס במהלך הנאום לחקירה בנוגע לשיתוף פעולה של הקמפיין שלו לנשיאות עם רוסיה.