המפכ"ל לשעבר חיים חפץ
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

המפכ"ל לשעבר אסף חפץ על ריטמן: "זה זניח, לכולם היו אירועים"

חפץ מתח ביקורת על הנזיפה של אלשיך בניצב ריטמן, והמעיט בערך התלונות של הקצינה צ': "לאדם יש תקלות בקריירה, צריך להכניס דברים לפרופורציות. הייתי אומר אותו דבר לו זו הייתה בתי". האזינו לראיון לכאן רשת ב'
מערכת כאן
31 בינואר 2018
09:06

המפכ"ל לשעבר, רב ניצב בדימוס אסף חפץ, התייחס הבוקר (רביעי) לפרשת ניצב רוני ריטמן ואמר כי "הנזיפה של המפכ"ל רוני אלשיך בריטמן הייתה נזיפה לפרוטקול ולא ראויה. התלונות נגד ריטמן הן דבר זניח, ואירועים כאלה קורים לכולם. אני חושב שמדובר בקצין מצוין". את הדברים אמר חפץ בתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב'.

בנוגע לתלונות של הקצינה צ' על הטרדות מיניות נגד מפקד להב 433 הפורש הוסיף חפץ כי "גם אם זו הייתה הבת שלי הייתי אומר גם לה שזה זניח. יש דברים כאלה בחיים. צריך להתנגד להם אבל צריך גם לקחת אותם בפרופורציות. גם לי היו אירועים, לא אחד ולא שניים. אני הואשמתי בעבר בהדלפות ומוניתי להיות מפכ"ל.

"טוב מאוד שנלחמים בהטרדות אבל אסור לצאת מפרופורציות. לא כל הטרדה היא אונס. תפקידו של מפכ"ל הוא לאזן את המערכת. אלשיך הצליח לאזן את המערכת ולייצב אותה, ועכשיו שוב פרשות מלפני כמה שנים מערערות את היציבות".

חברת הכנסת שלי יחמוביץ' (המחנה הציוני) התראיינה והגיבה בחריפות בתכנית קלמן-ליברמן לדברי חפץ. "אני בהלם", אמרה יחימוביץ'. "כיוון שחפץ היה מפכ"ל ראוי - הייתי בטוחה שהוא הולך להיות סמן מוסרי ואז יוצאת מפיו תשפוכת של דברי בלע והבל.

"בעיני רוחו המערכת זה רק גברים, ואותה קצינה היא כלל לא המערכת. מבחינתו היא סרח עודף והוא לא סופר אותה בכלל. לא עולה על דעתו של חפץ כי חלק מיציבות המערכת זה ששוטרות וקצינות יוכלו להתנהל בלי שגופן ונפשן יהיו למרמס על ידי המפקדים שלהן".

אתמול נזף המפכ"ל אלשיך רשמית בהליך פיקודי בניצב ריטמן. אלשיך שוחח לפני הנזיפה גם עם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ועדכן אותו בצעדים.

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כבר בשבוע שעבר כי אלשיך תכנן להסתפק בהערת מפקד  נגד ריטמן בעקבות התלונות על הטרדות מיניות נגד הקצין, ולהשאירו בתפקידו כראש יחידת להב 433. עם זאת, לאלשיך הובהר מצד הפרקליטות, כי לא ניתן להתעלם מהביקורת נגד ריטמן, וכי יהיה עליו לנקוט צעד משמעתי.

גם השר לביטחון פנים גלעד ארדן אמר במהלך דיונים בנושא כי ריטמן לא יוכל להישאר בתפקידו כראש להב 433, וכי מעבר להדחה יש לנקוט גם בהליך פיקודי משמעתי. גורמים המעורים בתיק אומרים כי הליך משמעתי יתקיים והמשטרה תודיע על כך לבג"ץ, ולריטמן תירשם גם נזיפה - למרות שהקצין הודיע אתמול על פרישתו המוקדמת.

ביום חמישי האחרון הצהיר אלשיך כי לא טעה בהתנהלותו לגבי ריטמן, שנטען כי הטריד מינית קצינה. במהלך חנוכת משכן חדש ליחידת הפרשים המשטרתית במחוז תל אביב, נשאל המפכ"ל אם טעה כשהחליט להשאיר את הניצב בתפקיד מפקד יחידת להב 433, והשיב: "ממש לא".

ריטמן פנה השבוע ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בדרישה שיפנה לבג"ץ כדי שזה יקיים דיון נוסף בעתירה שהוגשה בפרשה. זאת, לאור הקלטת שנחשפה בכאן 11 שבה נשמע חוקר במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) מזהיר את המתלוננת נגדו שמנסים "לתפור לה תיק".

לדברי ריטמן, הקלטות אלה מעלות ספק בחקירת מח"ש, חקירה שעליה הסתמך בג"ץ בהחלטתו. עוד ביקש ריטמן מהיועץ המשפטי לממשלה כי יורה על הפסקת הצעדים הפיקודיים נגדו. בנוסף, דרש ריטמן כי תיפתח חקירה בנושא. בקשה זאת נשלחה גם בנפרד לגוף בירור תלונות נחקרים במשרד המשפטים. בפנייה של ריטמן נטען כי מדובר ב"גילוי דרמטי המטיל צל כבד על החקירה", וכי הקלטת מעלה חשד לקנוניה במחלקה לחקירות שוטרים שכוונה כנגדו.

בתלונה שהגישו עורכי דינו של ריטמן, ירון לונדון, אופיר סטרשנוב ואיל כהן, נכתב כי ההקלטה ששודרה בכאן 11 "משפיעה על החקירה בעניינו, כמו גם על מניעיה – ובמיוחד בכל הנוגע להמלצה להעמיד אותו לדין". עוד נכתב כי השיחה שנשמעת בהקלטה מעלה לכאורה חשד כי בכירים במחלקה לחקירות שוטרים שותפים לקנוניה שנרקמה על ידי קציני משטרה ואחרים לפגיעה בבכירי אגף חקירות, לרבות ריטמן.

בעקבות הפרישה של ריטמן מתפקידו, המדינה הודיעה בשבוע שעבר לבג"ץ כי המפכ"ל אלשיך פועל למציאת מחליף שימונה למפקד להב 433 עד 1 באפריל. ההודעה נמסרה בתגובה לעתירה שהגישה המתלוננת נגד ריטמן בגין ביזיון בית המשפט.