ח"כ אורן חזן
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

העונש המקסימלי: ח"כ אורן חזן הורחק לחצי שנה מהכנסת

ועדת האתיקה קבעה פה אחד כי יש להרחיק את הח"כ מהליכוד מהוועדות ומדיונים במליאה בעקבות שורת תלונות נגדו, שכרו יישלל לשבוע. קודם לכן הורחק מהמליאה לאחר שדרש מאדלשטיין להתנצל בפני נתניהו בעקבות ההקלטות שנחשפו בכאן חדשות. חזן אמר בתגובה: "פרס למחבלים"
זאב קם
31 בינואר 2018
11:39
עודכן ב 14:42

חבר הכנסת אורן חזן (הליכוד) הורחק היום (רביעי) על ידי ועדת האתיקה לחצי שנה מדיוני הוועדות ודיוני מליאת הכנסת בעקבות שורה של תלונות נגדו. זהו העונש המרבי והוא התקבל פה אחד בקרב ארבעה חברי הוועדה. בנוסף על כך, נשלל ממנו שכר לתקופה של שבוע.

מדובר בעונש חריג. עד היום, היחידה שהורחקה לתקופת זמן זו היא חברת הכנסת חנין זועבי (הרשימה המשותפת). זוהי הפעם הראשונה שנשלל שכרו של חבר כנסת, מלבד מצבים של היעדרויות מישיבות המשכן.

בתגובה להרחקתו אמר חזן כי אדלשטיין בחר "להעלים את הלוחם היחיד בטרוריסטים בכנסת: טיבי, זחלקה, זועבי וחבריהם " וכי "מדובר בפרס למחבלים". חזן הוסיף כי אדלשטיין העדיף את האינטרס האישי שלו להיבחר בקולות הערבים לנישאות על פני האינטרס הלאומי.

"מגוחך שזועבי שתקפה שוטרים בבית משפט וחיילים על סיפון המרמרה קיבלה הרחקה של 6 חודשים ולי גם לוקחים שכר דבר המעיד כי זו נקמה אישית. חמור עוד יותר שהח"כים הערבים שפוצצו את ביקור סגן נשיא ארה"ב פנס ובגין כך התעמתתי אתם מקבלים פרס ולא עונש - הציבור בישראל ישפוט את יו"ר הכנסת המבייש, האנוכי והציני ביותר מאז קום המדינה", אמר חבר הכנסת המורחק.

נגד חזן הוגשו מספר קובלנות. אחת מהן בשל דברים שאמר נגד חבר הכנסת ג'מאל זחאלקה (הרשימה המשותפת). קובלנה נוספת הייתה של חברת הכנסת מיכל בירן (המחנה הציוני) על כך שבדיון בוועדת הכספים, חזן הטיח בה "תמלאי טופס" – לכאורה רמז לכך שהיא עובדת בזנות. קובלנה שלישית הוגשה בשל תקרית שבמהלכה השמיע חזן קולות של תרנגולת לעבר חבר הכנסת אחמד טיבי (הרשימה המשותפת), בזמן שניהל ישיבה. חזן התעמת גם עם חבר הכנסת עבד אל-חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת) וקרא לו "ביוב" במהלך דיון על הצעת חוק שמאפשרת לעכב את החזרת גופות המחבלים.

חברת ועדת האתיקה, חברת הכנסת רחל עזריה (כולנו): "בתקופה האחרונה היינו עדים לאירועים חמורים שאינם מכבדים את הכנסת בהם היה מעורב חבר הכנסת אורן חזן. אירועים אלו פגעו בעבודת הכנסת ומנעו מכלל חברי הכנסת לתפקד בממלכתיות ובמקצועיות. לאור הישנותם של המקרים והתראות חוזרות ונשנות מוועדת אתיקה שלא כובדו, הוחלט בוועדה על החמרת ענישה מול חבר הכנסת אורן חזן. למהלך זה ישנה מטרה אחת, למלא את חובתה של ועדת אתיקה לשמור על כבודה וממלכתיותה של הכנסת".

מוקדם יותר הורחק חזן על ידי יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין מהמליאה לאחר שקרא לו להתנצל בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו בגלל ההקלטות שנחשפו לראשונה ביום ראשון בכאן חדשות, ובהן נשמע אדלשטיין כי טרפד את חלומו של האחרון לנאום בטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות. חזן הטיח את הדברים בפניו של אדלשטיין ברגע שבו זומן ראש הממשלה לנאום במליאה במהלך הדיון החגיגי לרגל יום הולדתה ה-69 של הכנסת.

לאחר הרחקתו של ח"כ חזן, פנה נתניהו לאדלשטיין ואמר לו: "יש עבודה גדולה שמתבצעת בכנסת. אני רוצה להביע הערכה לכל בני הבית הזה, לחברי הפרלמנט שעושים עבודה חשובה. צריך להקפיד על גבולות הדיון גם בשעה שהוויכוח נוקב. ויכוח כן. השתלחויות אישיות וגידופים אישיים, חד משמעית לא. צריך להקפיד על זה היטב".

נתניהו הוסיף: "העם קובע. העם בוחר הוא זה שבוחר. זה מה שקרה ב-77' אבל אז טענו שהעם הורס את הדמוקרטיה ושצריך להחליף את העם. הדמוקרטיה הישראלית השתפרה פלאים. שוויון הזדמנויות הפך לדבר שהתגשם. אוכלוסיות מודרות כבר אינן מודרות".

לדבריו, "הדמוקרטיה שלנו אינה בסכנה. היא אולי לא מושלמת אבל אין דמוקרטיה מושלמת. הדמוקרטיה שלנו מתפקדת היטב. ולכן ההלקאה העצמית לפיה הדמוקרטיה שלנו בסכנה, היא פשוט שגויה".

הקלטות יו"ר הכנסת: "מחצית מחברי הליכוד צריכים ללכת הביתה"

בהקלטות שנחשפו בכאן חדשות נשמע אדלשטיין מעביר ביקורת על נתניהו, בכנס בהשתתפות אישים מהציונות הדתית. אדלשטיין התייחס בין השאר לנאומיו האחרונים של ראש הממשלה שבהם תקף את התקשורת, את המשטרה ואת האופוזיציה. 

"במקום לקום כמו שהיה לפני שבועיים בהרמת הכוסית ולדבר כמו ראש ממשלה, הוא החליט לדבר על המשטרה ועל משה נוסבאום. זה חבל", האשים. "זו התנהלות שאני מודה שהיא קצת בעייתית... כשנתניהו מדבר כראש ממשלה אף אחד לא מפריע לו, יש כבוד. ברגע שזה הופך ל'אתם חמוצים' – אז מתחיל כל הבלגן. חבל שזה ככה".

עוד נשמע אדלשטיין מותח ביקורת חריפה גם נגד הליכוד – ואף מצהיר כי "היה שמח לראות חצי מחברי הסיעה בבית". יו"ר הכנסת אמר: "אני חושב שהליכוד בבעיה חמורה. יש סיעה שאני מאוד הייתי שמח שמחציתה תלך לבית, ויש מועמדים חדשים שלא היית שמח לראות בכנסת. אם נמשיך בדרך הזו נהיה באופוזיציה, אם לא יבחרו רשימה אחרת נהיה באופוזיציה".

בעקבות הפרסום מתחו שרים וח"כים מהליכוד  ביקורת חריפה נגד אדלשטיין. ביום ראשון קרא חזן "לפתוח בחקירה נגד אדלשטיין, שצריך להניח את המפתחות ולהתפטר, אני מזועזע", אמר חזן בתכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב'. "יו"ר הכנסת ברוב חוצפתו אומר על ראש הממשלה 'משוגע'. לבזות כך את הליכוד? להגיד שחצי מחבריה לא ראויים להיות בכנסת? מי שמך? אדלשטיין חתיכת חצוף שקיבל את המנדט מאתנו, ואני לא אתפלא אם תכנן שם פוטש של ממש כדי להדיח את ראש הממשלה מתפקידו". 

אתמול פורסם בחדשות 10 כי נתניהו הודיע למקורביו שהוא שוקל לחזור בו מהסיכום שהשיג עם אדלשטיין, ולנאום בטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות. לכאן חדשות נודע כי ראש הממשלה זועם על אדלשטיין בעקבות ההקלטות משום שהדבר היה מציג אותו כ"ברווז צולע", לדבריו. ב"חדשות הערב" בכאן 11 פורסם כי נתניהו זימן אליו את השרה מירי רגב לפגישה, כדי לקדם את נאומו בטקס הדלקת המשואות.

ביום שני תקפה גם רגב את יו"ר הכנסת בתכנית "הבוקר הזה" עם אריה גולן. "צריך לחגוג לתפארת מדינת ישראל ולא לתפארת האגו של אדם כזה או אחר", אמרה רגב.

תגיות:
אורן חזן