שר האנרגיה, יובל שטייניץ
צילום: אוהד צוויגנברג, פלאש 90

המשטרה: לזמן השר שטייניץ למתן עדות בתיק הצוללות

גם ח"כ ציפי לבני, שהייתה חברת הקבינט מדיני-ביטחוני בזמן הרכישה כבר מסרה עדות בפרשה
תמר אלמוג, יואב קרקובסקי
31 בינואר 2018
20:19

המשטרה מבקשת רשמית לזמן את שר האנרגיה, יובל שטייניץ, למתן עדות בתיק הצוללות - כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, צפוי לאשר את בקשת המשטרה. עוד פורסם כי גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יגיע בקרוב למתן עדות פתוחה בפרשה, זאת לבקשת היועץ המשפטי לממשלה.

בתוך כך, חברת הכנסת ציפי לבני (המחנה הציוני) מסרה עדות פתוחה בתיק הצוללות. לבני הייתה חברה בקבינט המדיני-בטחוני בימים שבהם ניהלה ישראל משא-ומתן עם גרמניה על רכישת הצוללות. עוד העידו בפרשה: שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד, ושר הביטחון לשעבר, משה יעלון, שהעיד כמה פעמים.

לא זומנו מבין חברי הקבינט באותם הימים: נפתלי בנט, יעקב פרי, וגלעד ארדן. בתגובה לפניית כאן חדשות מבהירים בלשכת נשיא המדינה, ראובן רובי ריבלין, כי הוא לא זומן למתן עדות.

היום אמר מנדלבליט כי חקירות נתניהו לקראת סיום. לדבריו, לא כל הפעולות ידועות לציבור ויש להמתין להכרעת גורמי המקצועיים. "אני מודע לכובד האחריות באשר לתיקי ראש הממשלה", אמר היועץ המשפטי לממשלה ביום עיון בלשכת עורכי הדין בתל אביב. "עד כה נחקרו עשרות עדים, יש הסכם עד מדינה משמעותי, ויש פעולות במדינות אחרות שבכלל לא שמעתם וטרם בשלה העת לפרסמן. החקירות לוקחת זמן, ומתנהלות תוך שיתוף פעולה מיטבי בין המשטרה לפרקליטות".

בתחילת החודש נחקר בפרשה מקורבו של נתניהו, עו"ד יצחק מולכו, ביחידת להב 433 של המשטרה במשך כמה שעות. זאת לאחר הפוגה של כמה שבועות בסבב החקירות בתיק 3000. מולכו, בן 72, שימש בשנים האחרונות שליחו של ראש הממשלה לעניינים מדיניים ונחשב לאיש סודו. לפני כחודשיים הוא נחקר, ביחד עם מקורב אחר ובן דודו של ראש הממשלה, עו"ד דוד שמרון, במשך ארבעה ימים ברציפות בנוגע למעורבותו בפרשת הצוללות. בחקירותיו נשאל מולכו על פעילותו בעת שהיה בשליחות מדינית, שהייתה לה השפעה על האינטרסים של שותפו דוד שמרון.

לפני חודשיים נחשף בחדשות הערב בכאן 11 כי במוקד החקירה של שמרון ומולכו עומד חשד לפעילות בניגוד להסדר ניגוד העניינים עליו חתם מולכו בשם המשרד של שניהם. חשדות אלו היו גם הרקע לפרישתו של מולכו מתפקיד השליח המיוחד של נתניהו.