שר האוצר, משה כחלון, לצד מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בשל הרצון לזרז את תקציב 2019: חוק מס דירה שלישית ייגנז

לחוק מתנגדים רבים, בעיקר בליכוד. בקואליציה חוששים כי הוא יערים קשיים על המטרה להעביר את תקציב 2019 בתוך חודש וחצי
זאב קם
31 בינואר 2018
21:03

החוק להטלת מס על דירה שלישית בדרך להיגנז - כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. הצעת החוק, שהייתה אחד הנדבכים המרכזיים בתקציב הקודם, אושרה בכנסת אך נפסלה על ידי בג"ץ באוגוסט האחרון.

שר האוצר, משה כחלון, הצהיר בעבר כי החוק יאושר מחדש, אך בקואליציה החליטו שהחוק לא יגיע לכנסת ביחד עם התקציב ועם חוק ההסדרים. המשמעות - החוק בדרך להיגנז. הסיבה לכך היא שבקואליציה הגיעו למסקנה שאם רוצים להעביר בכנסת את תקציב 2019 בטווח זמן צפוף, תוך חודש וחצי,לא ניתן לעסוק בדברים שנויים במחלוקת.

לחוק מס על דירה שלישית יש לא מעט התנגדות בקואליציה, בעיקר מצד הליכוד, ולכן יש בעיה להעבירו במקביל לתקציב. כמו שחוק המואזין שוב נקבר לאחרונה, ובדומה לך שנאמר לסיעות הקואליציה לא ליזום חוקים חדשים שיכולים לעורר מהומה, המחיר שתיאלץ לשלם סיעת כולנו כדי להעביר את התקציב הוא לוותר על חוק מס על דירה שלישית.

לאחר ביטולו על-ידי בג"ץ, בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי גורמים בקואליציה יזמו שינוי מהותי בחוק, כך שלא יחול על מי שמחזיק כיום שלוש דירות. ממשרד האוצר נמסר אז בתגובה: "אנו נחושים להעביר את החוק בדיוק כפי שהוא".

חוק מס דירה שלישית היה חלק ממה ששר האוצר רואה כניסיונות להוריד את מחירי הדיור. הוא קבע כי מי שיחזיק שלוש דירות או יותר, ישלם מס חדש: אחוז אחד משווי הנכס מדי שנה. במשרד האוצר טענו כי הדבר ימנע ממשקיעים לרכוש דירה שלישית, מה שיביא לירידה בביקוש – ובמחירים. נוסח החוק הגיע לחברי ועדת הכספים בדצמבר 2015, זמן קצר לפני ההצבעה ומבלי שהתקיים דיון ענייני במשמעויות שלו.