t
צח שפיצן
צילום מסך

הקרב על קיה: הסכסוך העסקי שהפך למבצע ריגול

המאבק על ייבוא רכבי החברה הקוריאנית הוביל לגיוסו של מרגל פרטי, שהחליט לעבור צד, ואפילו גורמי מודיעין בכירים שהתערבו
צח שפיצן
31 בינואר 2018
22:00

המאבק העסקי בין כמה מאנשי העסקים הבכירים במשק, הפך לסיפור, שפורסם הערב (רביעי) בכאן 11, עם מרגלים והרבה מאוד כסף. הכל התחיל לאחר שמשפחת לוי, המייבאת מספר מותגי רכבים לארץ, תבעה את איל הספנות והנדל"ן רמי אונגר בטענה שגזל מהם את הזיכיון ליבוא רכבי "קיה". מרגע זה מעורבים בסיפור אנשי צללים בעלי עבר ביטחוני, ראשי מוסד ותביעה של ארבעים מיליון שקלים.

משפחת לוי ניסתה להוכיח את טענתה וגייסה את אבירם הלוי, סגן מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר ובעל עבר בטחוני עשיר. לוי, שמאז שחרורו עבר לבצע עבודות ריגול עסקי, החל במבצע למציאת הוכחות נגד אונגר. הוא פתח במבצע צבאי של ממש, ובמסמך שחיבר אפילו השתמש בשפה וביטויים צבאיים.

בשלב הראשון הלוי החליט להקליט את ש', עובד של אונגר, בניסיון לדובב אותו כדי שיחשוף את שיטות העבודה. הוא גייס את חברו ג' שיבצע את המשימה. המרגל העסקי בנה לו סיפור כיסוי שלא מבייש אפילו את המוסד. ג' העמיד פנים שהוא נציג של משקיע, והתקשר לש' לזמן אותו לראיון עבודה. בנוסף הוא פנה לגליה וינר, ציידת ראשית, וצירף אותה לתכנית. המהלך הצליח מעבר למצופה, וש' חשף משימות עסקיות אליהן נשלח ושיטות הפעולה שלהם.

"רמי אמר לי אתה תתחיל לשבת עם הקוריאנים וללמוד מהם. הייתי נוסע הרבה מאוד לפגוש את החבר'ה, בדרך כלל בירדן בטיסות פרטיות. לא הסתובבנו בעיר, היינו בשדה תעופה", סיפר ש' בראיון. "כשרמי היה רוצה לשבת איתי הוא היה משתמש במילות קוד. הוא היה אומר 'אני רוצה לאכול חומוס מחר, בוא נשב'". בשלב הבא אפילו הוקלט עובד קוריאני שהודה שעבד עבור אונגר.

אך בשלב הבא, בחודש יוני האחרון, התרחש מהלך מפתיע. המרגל החליט לעזוב את משפחת יבואני הרכב, ועבר לעבוד עבור רמי אונגר. אבל מפתיע יותר לגלות מי גרם לו לעשות את הצעד הזה. "קיבלתי סדרה של מסרים מחברים טובים. הגיע אלי יוסי כהן" סיפר הלוי בתצהיר. בנוסף בשיחה עם חוקר פרטי סיפר הלוי כי אונגר שוחח עם פרדו, שתהה: "איך זה שאנשים משתמשים נגדי בשיטות של המוסד?".

במהלך חקירתו הנגדית בבית המשפט ניסה אבירם הלוי להסביר את הקשרים של אונגר לראשי המוסד. הוא הביא כדוגמה אדם אחר שכיהן בתפקיד, מאיר דגן, וטען: "אונגר נתן לו את המטוס שלו כדי שיטיס אותו לבלארוס להשתלת כבד". הלוי נשאל בחקירה האם ניתן לומר שאם אונגר רוצה להזיק למישהו הוא מסוגל למחוץ אותו ללא קושי, ואישר את הדברים. כך שלבסוף הלחץ של אונגר וחבריו השתלם, והמרגל הפרטי עבר צד וסיבך את תביעת הענק.

בא כוחם של יבואני הרכב, עו"ד איל רוזובסקי, הגיבו: ״חומר הראיות בתיק מדבר בעד עצמו. אנחנו מנהלים את התיק בבית משפט ולא מעוניינים להגיב בתקשורת״. רועי בלכר, עורך דינו של אבירם הלוי מסר: ״אין תגובה״.