הכנרת

הרחצה תיאסר, השתייה תהווה סכנה: המרוץ להצלת הכנרת

מסע בעקבות האנשים שהאגם השוקע הוא מרכז חייהם. בפרק הראשון, מנהל המעבדה לחקר הכנרת על העתיד המר שקרוב מאי פעם: "אנחנו לא יודעים לחזות מתי זה יקרה"
איל שחר
01 בפברואר 2018
14:11

כבר כמה מאות שנים שיש חיים סביב הכנרת. בכל הדורות, באגם הלאומי ובסביבתו היו שגשוג, כלכלה, מסחר, תרבות, דת ופנאי: החל מתקופת המשנה, עבור בימי הביניים וכלה בתקופת המנדט ועד ימינו.

ואולם העשור השביעי של מדינת ישראל מסמל את שקיעתה – אולי הסופית - של הכנרת כסמל וכמקום. עשור שבו הפכה הכנרת ממרכז לפריפריה. פתרון משבר המים בישראל, משבר אקולוגי חמור במי האגם, והפניית עורף ליישובים הסובבים את הכנרת, שזכו במשך שנים ליחס חם, אוהב ומועדף - הפכו אותה לחצר האחורית של המדינה.

סדרת רשת חדשה בכאן חדשות מציגה מסע בעקבות האנשים שהכנרת היא מרכז חייהם. בפרק הראשון מובא סיפורו של גדעון גל, מנהל המעבדה לחקר הכנרת, שמתריע כי השפל חסר התקדים במפלס האגם עלול לגרום לנזק שטרם נראה - אשר יוביל אף לאיסור רחצה בכנרת או שימוש במי שתייה. "תרחישי קיצון שנראו לנו דמיוניים לפני חמש-שבע שנים - היום אנחנו לא יודעים לחזות מתי זה יקרה, אז זו בעיה. אם מה שקרה בשנים האחרונות יימשך ולא יימצא פתרון - צריך להיות מוטרדים". 

תגיות:
הכנרת