פליטים משבט הרוהינגה בבנגלדש, השבוע
צילום: אי-פי

רצח העם במיאנמר: נחשפו חמישה קברי אחים של שבט הרוהינגה

פליטים שנמלטו לבנגלדש הובילו לגילוי הקברים שמעידים על הטבח במערב המדינה. השלטון במיאנמר אישר עד כה את קיומו של קבר אחים אחד בלבד
אי-פי
01 בפברואר 2018
12:37

לפחות חמישה קברי אחים נחשפו היום (חמישי) במיאנמר. הקברים התגלו בעקבות ראיונות עם פליטים משבט הרוהינגה, שנמלטו מהמדינה למחנה פליטים בבנגלדש. לעומת זאת ממשלת מיאנמר, שהואשמה בידי האו"ם שמבצעת טיהור אתני, טוענת שלא מדובר במעשה טבח ועד היום הכירה רק בקבר אחים אחד.

הקברים שהתגלו הם העדות החדשה ביותר למה שנראה כרצח עם במערב המדינה נגד בני השבט המוסלמי. "זה היה כמו ערבוביה של גופות שנערמו אחת על השנייה. הצטערתי ממש עבורם", סיפר קאדיר, בן ה-24, לסוכנות הידיעות. קצין משטרת הביטחון המקומית טען כי הוא לא שמע על קברי אחים כאלה. כמו כן שלטונות מיאנמר חסמו את הדרך לכפר בו ככל הנראה התבצע הטבח. 

בחודשים האחרונים נמלטו יותר מחצי מיליון פליטים מבני השבט ממיאנמר לבנגלדש, בעקבות רדיפה והתנכלויות אלימות מצד השלטון במדינה שבדרום אסיה. האו"ם הגדיר את רדיפתם של בני השבט המוסלמי כטיהור אתני, לאחר שפורסמו עדויות על מעשי רצח, הוצאות להורג, אונס והתעללויות שבוצעו בהם.

"ראינו אצל הפליטים פגיעות גב, פגיעות בגפיים התחתונות ועוד. ברור לנו שאלה פגיעות של אנשים שבורחים", סיפרה לכאן בחודש דצמבר האחרון ד"ר רנית מישורי, רופאה הפעילה בארגון "רופאים ללא גבולות". "שמענו גם על ילדים שנרצחו בפני הוריהם, שנזרקו על הרצפה, תינוקות שרוצצו את גולגולתם באבנים. שמענו על מקרי אונס והתעללות מינית בנערות ובילדות באופן קבוצתי. אתה נכנס לאוהל במחנה הפליטים, ולא משנה לאן אתה הולך – תהיה שם משפחה או אנשים שקרה להם משהו".

כמו כן, לפני מספר חודשים פרסם ארגון "אמנסטי אינטרנשיונל" דוח חמור בנושא שקבע כי מיאנמר מקיימת מדיניות אפרטהייד כלפי בני הרוהינגה, שהיא בבחינת פשע נגד האנושות. הדוח הציג את תוצריה של חקירה בת שנתיים, שמצאה כי מתקיימת אפליה מערכתית כלפי המיעוט המוסלמי, המתבטאת בנישול ואף בהתעללות ב"כלא באוויר הפתוח".