שר האוצר משה כחלון
צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90

התכנית להקלה על תביעות מול חברות הביטוח תבוטל

לאחר לחצים מצד לשכת עורכי הדין הוחלט להוציא את הרפורמה מחוק ההסדרים. התכנית, שגובשה ברשות שוק ההון, נועדה להוציא את תהליך התביעה מבתי המשפט
ליאל קייזר
01 בפברואר 2018
16:30

הרפורמה שתקל על הציבור לתבוע את חברות הביטוח תוצא מחוק ההסדרים, זאת בעקבות לחצים שמפעילה לשכת עורכי הדין. מדובר בתכנית שגובשה על ידי רשות שוק ההון ונכללה גם בנוסח המקורי של החוק שגובש על ידי משרד האוצר, אולם הוצאה גם ממנו.

במסגרת הרפורמה יוכלו הלקוחות לנהל הליכים נגד החברות ללא צורך בייצוג על ידי עורכי דין. לצורך כך אמור היה לקום מוסד בוררות ביטוח שיטפל בתביעות אלה. המהלך אמור להפחית את העומס שקיים כיום על בתי המשפט, מכיוון שמי שיכריע בתביעות אלה לא יהיו שופטים, והתהליך לא יהיה משפטי. משמעות הדבר שלא יהיה צורך בעורכי דין בהתנהלות מול חברות הביטוח, דבר שגרם להתנגדות לשכת עורך הדין.

בימים האחרונים מקיימים אנשיו של שר האוצר משה כחלון מגעים אינטנסיביים עם יושב ראש הכנסת, יולי אדלשטיין, כדי להגיע לנוסחו הסופי של חוק ההסדרים, על מנת להביאו לאישור הכנסת. מדובר בחוק המאגד בתוכו במקשה אחת גוש של חוקים שלא מאושרים באופן פרטני בכנסת. 

בין היתר גם הוסכם שהחוק לקידום טוהר המידות בשלטון המקומי יישאר גם הוא מחוץ לחוק. מדובר בחוק שאמור היה לשנות את הרכב ועדות המכרזים ברשויות המקומיות, ולהפוך אותו למקצועי בלבד.