השר ישראל כץ
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ישראל כץ: "בעימות עם חיזבאללה לא נימנע מפגיעה בלבנון"

השר וחבר הקבינט התייחס למתיחות בצפון, ובדומה לבכירים נוספים בישראל אמר כי "אם העורף הישראלי ייפגע, נחזיר את לבנון מאה שנה אחורה". האזינו לראיון
מערכת כאן
01 בפברואר 2018
18:12

שר התחבורה והמודיעין וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני ישראל כץ אמר היום (חמישי) על המתיחות בגבול הצפון כי "לבנון זה חיזבאללה, וחיזבאללה זה איראן. במידה שיהיה עימות עם חיזבאללה לא נמנע מלפגוע באופן קשה בתשתיות בלבנון. אם העורף הישראלי ייפגע, נחזיר את לבנון מאה שנה אחורה".

בריאיון לתוכניתו של רן בנימיני כאן הערב בכאן רשת ב', אמר השר כץ כי "ישראל הציבה קו אדום נגד התבססות צבאית של איראן בסוריה, ואנו מתנגדים להברחת נשק מסוריה לחיזבאללה בלבנון. ישראל לא תאפשר להפוך את לבנון למוצב איראני קדמי ולמפעל לייצור נשק.

"כמובן שארה"ב תומכת בנו, אבל גם פוטין מבין שאם לא יהיה שקט לישראל לא יהיה שקט באזור". כץ הוסיף כי "כרגע הפעילות נעשית ברמה של העברת מסרים, ואני מקווה שאנחנו לא מתקרבים לעימות".

דבריו של כץ מצטרפים להצהרות האחרונות של בכירים בירושלים, שהזהירו כי איראן פועלת ליצירת תשתיות טילים במדינה. ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לסוגייה במהלך הביקור שקיים ברוסיה. "אדון עם פוטין בנסיון האיראני להפוך את לבנון לאתר טילים אחד גדול - אתר טילים מדויקים נגד מדינת ישראל, דבר שאיננו מוכנים לסבול. לא נקבל זאת", אמר ראש הממשלה לפני המראתו למוסקבה.

גם שר הביטחון אביגדור ליברמן התבטא בנושא בישיבה האחרונה של סיעת ישראל ביתנו בכנסת, והצהיר כי ישראל לא תאפשר לאיראן להתבסס בסוריה. "הפעילות של איראן כוללת ניסיון להקים תשתית נגד ישראל בסוריה, להקים מפעל טילים בלבנון ולחזק את התשתית של חמאס", פירט ליברמן. "אנחנו מכירים את האנשים המעורבים בלבנון בייצור טילים. לא ניתן לאיראן להתבסס בסוריה ואנחנו נחושים לחסל את מנהרות חמאס בעזה".

לדברי שר הביטחון, "אנחנו מפעילים את כל המנופים נגד ייצור הטילים בלבנון. אנחנו לא רוצים להיכנס למלחמת לבנון השלישית, אבל מצד שני אנחנו נחושים למנוע מלבנון להפוך למפעל אחד גדול לייצור טילים".

ביום שלישי האשים הרמטכ"ל גדי איזנקוט כי חיזבאללה מפר החלטות של מועצת הביטחון של האו"ם. בנאום שנשא בטקס לציון 21 שנים לאסון המסוקים, אמר איזנקוט כי בצה"ל "יודעים שמבעד לשקט בגבול ממתינים לנו אתגרים רבים".

"חיזבאללה שומר על נוכחות צבאית באזור ומחזיק במערכות נשק. הוא מתעצם ביכולותיו הצבאיות", אמר איזנקוט. עוד הוא הצהיר כי "מול האיומים הללו, צה"ל פועל יום ולילה כדי להבטיח את המוכנות וההרתעה. נעשה כל שיידרש כדי לשמור על הגבול הצפוני בטוח ושקט ולשמר את המוכנות".

בתגובה לאמירות מצד ישראל, נשיא לבנון מישל עאון הצהיר היום כי על ארצו "להיזהר ממה שישראל רוקמת נגדה. ללבנון יש זכות להגן על ריבונותה ושלמותה הטריטוריאלית בכל האמצעים האפשריים".

הנשיא הלבנוני הוסיף כי "יש בתוך לבנון ומחוצה לה מי שפועל ליצור אקלים שעולה בקנה אחד עם האיומים הישראליים לתקוף את לבנון, ולפגוע בזכותה לנצל את אוצרות הנפט והגז שלה בתירוצים שונים".