רה"מ נתניהו בפגישה עם מקבילו הפולני מורבייצקי
צילום: פלאש 90

בשל המשבר: ביקור ראש המל"ל הפולני יידחה בכמה שבועות

גורם מדיני לכאן חדשות: "אישור החוק בסנאט - לא מה שסוכם בשיחה בין נתניהו לראש ממשלת פולין. ישראל בוחנת את החזרתה של השגרירה הישראלית בפולין ארצה, אולם החלטה סופית בעניין טרם התקבלה
גילי כהן, עמיחי שטיין
01 בפברואר 2018
22:18

ביקור ראש המועצה לביטחון לאומי הפולני יידחה בכמה שבועות - כך פורסם היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. זאת, בשל המשבר בין שתי המדינות בעקבות אישור החוק הפולני בסנאט, האוסר אזכור לאחריותה של המדינה לפשעי השואה.

עוד פורסם בחדשות הערב כי בשל אישור החוק, ישראל בוחנת את החזרתה של השגרירה הישראלית בפולין ארצה. אולם, החלטה סופית בעניין טרם התקבלה.

גורם מדיני התייחס היום לאישור החוק הפולני ואמר לכאן חדשות כי "זה לא מה שסוכם בשיחה בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לראש ממשלת פולין, מטאוש מורבייצקי. דובר נשיא פולין אמר לכאן חדשות כי הנשיא צריך לקבל החלטה בתוך 21 והוא יכול או להתנגד לחוק או לאשר אותו. לדבריו, "לא ידוע לי על התנגדות מצדו לחוק כפי שאושר הלילה בסנאט".

בתוך כך, ראש הממשלה הפולני אמר הערב כי מדינתו "לעולם לא תגביל את הדיון על השואה". עם זאת, הוא הבהיר כי "אנו מבינים את רגשות הישראלים".

לפנות בוקר אושר החוק בסנאט הפולני, הבית העליון של הפרלמנט, ברוב של 57 סנאטורים שתמכו מול 23 מתנגדים. שני סנאטורים נעדרו מההצבעה.  משרד החוץ הגיב בתקיפות לאישור החוק. בהודעה מטעמו נמסר כי "מדינת ישראל מתנגדת בתוקף להחלטת הסנאט הפולני. ישראל רואה בחומרה רבה כל ניסיון לפגוע באמת ההיסטורית. שום חוק לא ישנה את העובדות".

גם ביד ושם הגיבו לאישור החוק בסנאט הפולני ומסרו: "מצער מאוד שבפולין בחרו, למרות הכשלים בניסוחו הנוכחי ולמרות המחאות החריפות, לאשר את החוק הבעייתי שעלול לגרום לעיוות האמת ההיסטורית בשל ההגבלות שהוא מציב על התבטאויות שונות בנוגע לשותפות של חלקים מהאוכלוסייה הפולנית - במישרין ובעקיפין - לפשעים שבוצעו על אדמתם בתקופת השואה".