מיפוי האתרים של בני שבט המאיה
צילום מסך מתוך סרטון של נשיונל ג'יאוגרפיק

עשרות אלפי מבנים של בני המאיה נחשפו בג'ונגל בגואטמלה

חוקרים של המגזין נשיונל ג'יאוגרפיק השתמשו במערכת מתקדמת וגילו כי התרבות העתיקה הייתה הרבה יותר מתקדמת ממה שחשבו. זוהו הריסות של יותר מ-60 אלף מבנים
עמיחי שטיין
02 בפברואר 2018
17:59

חוקרים של המגזין National Geographic חשפו עשרות אלפי מבנים של שבט המאיה, אשר חבויים ביערות הטרופיים בגואטמלה. כך פורסם אתמול (חמישי) במגזין. החוקרים גורסים כי הממצאים החדשים מוכיחים שתרבות המאיה הייתה יותר מתקדמת משחשבו ודמתה בסגנונה לתרבויות העתיקות של יוון ושל סין.

הממצאים התגלו באמצעות טכנולוגיית מיפוי מהפכנית המכונה LIDAR, שמסוגלת להוריד מהמפה את כיסוי העצים באזור הלא מאוכלס, וחושפת את חורבותיה של התרבות הפרה-קולומביאנית רחבת ההיקף. החוקרים זיהו הריסות של יותר מ-60 אלף מבנים, בהם בתים, ארמונות, כבישים מהירים המחברים בין מרכזים עירוניים, מחצבות וממצאים נוספים אשר נבנו בידי האדם והוסתרו במשך מאות שנים על ידי הג'ונגלים.

"התמונות של LIDAR מבהירות כי כל האזור היה מערכת התיישבות שגולדה וצפיפותה לא הוערכו כראוי", אמר תומאס גריסון, ארכיאולוג וחוקר המתמחה בשימוש בטכנולוגיה דיגיטלית למחקר ארכיאולוגי. הפרויקט מיפה יותר מ-800 קילומטרים רבועים של הביוספרה של המאיה בשמורת פטן שבגואטמלה, במהלכו ייצרו את כמות הנתונים הגדולה אי פעם במחקר ארכיאולוגי.

"בני המאיה מעולם לא השתמשו בגלגל או בבהמות, ולמרות זה זו הייתה ציוויליזציה שפשוטו כמשמעו הזיזה הרים", אמר מרצ'לו קאנוטו, ארכיאולוג שהשתתף בפרויקט. קאנוטו הוסיף: "הייתה לנו תפיסה מערבית שלפיה ציוויליזציות מתקדמות לא יכולות לפרוח באזורים הטרופיים ושאזורים אלה, הם המקומות שבהם ציוויליזציות מתות. אבל עם הראיות החדשות המבוססות על LIDAR אנחנו צריכים לשנות את התפיסה".

תרבות המאיה החלה לפני כ-1,800 שנה והגיעה לשיאה לפני כ-1,200 שנה. רוב הערים של התרבות ננטשו בשנת 900 לספירה. בשיא, מנו בני המאיה כ-14 מיליון בני אדם.