עיריית אשדוד
צילום: סרג' אטל, פלאש 90

לראשונה: עיריית אשדוד הטילה קנסות על חנויות במתחם "ביג" שנפתחו בשבת

למרות הצהרות ראש העיר על פתרון המשבר, פקחי העירייה רשמו קנסות לחנויות הפתוחות – לאחר שבעבר הסתפקו בהתראות בלבד. מארגני המחאה: "נחצה קו אדום"
איציק זוארץ
03 בפברואר 2018
12:47

פקחים של עיריית אשדוד רשמו היום (שבת) קנסות לחנויות במתחם "ביג" בעיר על פתיחתן בשבת. זו הפעם הראשונה שבה מוטלים קנסות כאלה מאז נפתח המרכז לפני שלוש שנים, שכן עד כה הסתפקו הפקחים בהתראות לפני קנס בלבד. הצעד של עיריית אשדוד מגיע יומיים בלבד לאחר שראש העיר ד"ר יחיאל לסרי העביר מסר של פיוס סביב מחאת השבת. לסרי טען ביום חמישי כי המשבר נמצא בדרך לפתרון, ומדבריו ניתן היה להבין כי מרכז ביג יורשה לעבוד בשבת כשהמשבר יסתיים.

תיעוד: פקח מחלק קנס לחנות במתחם ביג באשדוד


אחד הדוחות שחולקו באשדוד

בתגובה לחלוקת הקנסות, מסרו מארגני מחאת השבת באשדוד: "חרף הצהרותיו של ראש העיר בדבר ניסיונותיו להרגעת הרוחות, היום נחצה קו אדום נוסף.  במקום התראות החלו לחלק קנסות בסך 320 ש״ח. דיבורים לחוד ומעשים לחוד! אנו רואים בכך הפרה של האיזון והסטטוס קוו. לא ננוח ולא נשקוט עד שיתוקן חוק העזר העירוני". מרכז ביג התחייב מצידו לשלם את הקנסות שניתנו לחנויות: "אין לנו אלא להשתומם על עמדת העירייה. אחד בפה ואחד בפקח", מסרו.

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) הוסיפה: ״שקר הקואליציה על חוק המרכולים לא ישנה דבר. האמת יוצאת ומתפוצצת לתושבי אשדוד בפנים. המלחמה באשדוד היא מלחמת שלום הקואליציה של ביבי ומלחמת אחוז החסימה של דרעי על גבם של אזרחי ישראל. כדאי שחברי הקואליציה ילמדו מתושבי אשדוד, שם מסורתיים, דתיים וחילונים יודעים לחיות בכבוד זה לצד זה״.

היום התבטא השר צחי הנגבי במהלך אירוע שבת תרבות במודיעין נגד חוק המרכולים. "אני חושב שהוא אחד החוקים המטומטמים", קבע הנגבי. "החרדים מרגישים שהם במגננה, אבל הציבור החילוני רואה בחוק הזה יריקה בפרצופו". לטענתו, "ראש הממשלה, שהוא אדם חילוני, אמר לנו: 'אני יודע שהחוק הזה לא יסגור אפילו מרכול אחד'".

בשבוע שעבר סיפק ראש עיריית אשדוד, יחיאל לסרי, התייחסות ראשונה למאבק סביב פתיחת העסקים בעירו בשבת. בפוסט שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו כתב לסרי כי הוא מתכוון לאכוף את חוק העזר העירוני, שאוסר על פתיחת עסקים בשבת. נוסף על כך, תקף ראש העיר את שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בעקיפין, בלי לנקוב בשמו: ״אני מגנה בכל תוקף את הניסיונות של גורמים פוליטיים, לניצול ציני משסה ומפלג, של המצב לתועלתם הפוליטית".

לסרי כתב כי האיזון באופייה של השבת באשדוד הופר וכי יש לשקוד על בניית מדיניות אכיפה שתתבסס על המצב החוקי והמשפטי הקיים. "למרבה הצער, התפתחויות חדשות בחיי העיר בשנים האחרונות, הובילו להפרת האיזון באופייה של השבת באשדוד, ואני נחוש להשיב את המצב על כנו, ולהחזיר את העיר לשביל הזהב ולשקט הפנימי המאפיין אותה. זהו מהלך המחייב רגישות מיוחדת נוכח המצב המשפטי הנובע מחוק העזר העירוני, האוסר פתיחת עסקים בשבת, מפסיקת בית משפט השלום באשדוד בשנה האחרונה בעניין אכיפת חוק העזר העירוני, מבג"ץ ומחוק המרכולים שחוקק לאחרונה".

לפני שבועיים הפגינו כ-3,000 בני אדם מול בניין העירייה באשדוד במחאה על החלטת העירייה לאסור על פתיחת עסקים בשבת. "אנחנו לא נגד הדת אלא נגד כפייה דתית", קראו המפגינים. הם הצהירו כי  "היחיד שהפתרון מצוי בידיו הוא ראש העיר - ונגדו אנחנו מפגינים". 

באותו היום סייר יו"ר ישראל ביתנו ושר הביטחון אביגדור ליברמן במרכז ביג, שעסקיו ספגו היום את הקנסות מהעירייה. ליברמן ציין כי "טעות לחשוב שחוק המרכולים חסר משמעות", והוסיף: "החרדים מנסים להפיל את הממשלה בכוח ולגרור את המדינה לבחירות".