נפתלי בנט
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בנט: "לערוך בדיקה מקיפה של האירועים בתלמה ילין"

שר החינוך אמר בעקבות התאבדותו של האמן בועז ארד, שנטען כי קיים יחסים עם תלמידות: "נפיק לקחים לגבי בית הספר והמערכת כולה"
מיכאל שמש ולירן כוג'הינוף
04 בפברואר 2018
11:42

שר החינוך נפתלי בנט הודיע היום (ראשון) כי הורה למנכ"ל משרדו, שמואל אבוהב, לערוך בדיקה של האירועים האחרונים בתיכון "תלמה ילין". זאת, בעקבות התאבדותו בסוף השבוע האחרון של המורה והאמן בועז ארד, לאחר שבתחקיר באתר "מאקו" נטען כי קיים יחסים עם תלמידות.

"הנחיתי לערוך בדיקה מקיפה ועמוקה כדי שנוכל להפיק לקחים – גם לגבי בית הספר וגם לגבי מערכת החינוך כולה", הסביר בנט בפתח ישיבת הממשלה. לדבריו, "יש במערכת החינוך כ-200 אלף עובדי הוראה מצויינים. בקצוות יש אירועים, וכשיש – אנחנו מתקנים אותם".

ביום שישי נמצא ארד בן ה-62 ללא רוח חיים בדירתו בתל אביב. הוא עסק בווידאו, פיסול, ציור, רישום וצילום. הוא היה מרצה באקדמיה לאומנות ועיצוב בצלאל, ובמדרשה לאומנות בית ברל וזכה במספר פרסים. בעבר גם לימד בבית הספר התיכון בגבעתיים תלמה ילין.

יום לפני שמת, פורסם תחקיר נרחב באתר מאקו אודות תלמה ילין. בתחקיר נטען בין היתר שארד ניהל מערכות יחסים רומנטיות עם תלמידות שלו בעודן קטינות בעת שלימד בבית הספר בין השנים 1983 ל-2006.

בעקבות הצהרתו של בנט, אמרה ח"כ יפעת שאשא ביטון, יו"ר הוועדה לזכויות הילד: "אני מברכת את השר על היוזמה. הגיע הזמן שהמערכת תתעורר. תופעת הניצול המיני של ילדים והטרדות מיניות מצד אנשי צוות ועובדים כלפי תלמידים ותלמידות היא רעה חולה. פרשת בועז ארד ותלמה ילין היא רק דוגמא אחת לכך, ישנם מקרים דומים ברחבי הארץ וחלקם מגיעים ללשכתי.

"מערכת החינוך, המפקחים והמנהלים, צריכים לעקור את העשבים השוטים מתוכם, לא לצאת להגנתם ובוודאי שלא לטייח סיפורים מעין אלה. חייבים לעשות הכל כדי להגן על ילדינו. אני קוראת לכל נער ונערה, ילדה וילדה, שנוצלו או הוטרדו מינית, בבית הספר או מחוצה לו, לגשת ולדווח לחברים, להוריהם, למשטרה ולמי שרק אפשר".

התחקיר בנוגע לארד התווסף לטענות שחשף העיתונאי אסף הראל בחודש שעבר סביב תקופת לימודיו בתיכון האומנויות. במאמר שפרסם באתר "הארץ", טען הראל כי מנצח לשעבר בבית הספר, מנחם נבנהויז, הטריד וניצל מינית אותו ותלמידים נוספים.

"הוא היה מנצח נערץ", שחזר הראל בסרטון שפרסם. "כל הנגנים בתלמה ילין החזיקו ממנו הכי מבין...הוא היה איש כריזמטי, מצחיק, עם אוזן מאוד רגישה והמון הבנה במוזיקה, אז לקחתי אצלו שיעורים פרטיים. אני זוכר שבאתי לשיעור...ואז מנחם הציע לי מסאז' כדי לעזור לשרירים. חשבתי שזה יפה מצדו, ואז הוא הציע שבמקום שיעור נשחק בכל מיני משחקים עם שלל הצעות מגונות...כל מיני דברים שלא נשמעו לי כיפיים".

הראל המשיך: "הקטע המדהים הוא שאני לא לגמרי זוכר מה היה שם. יכול להיות שלא היה כלום והוא רק הציע, יכול להיות שהיה והדחקתי. אמרתי לחברה שלי: אם לי הוא הציע, הוא בטח הציע לעוד תלמידים". לדבריו, כשיצר קשר עם חברים לספסל הלימודים, התברר לו כי נבנהויז הטריד ותקף אותם מינית - כולל ביצוע מעשי סדום וקיום יחסי מין עימם.

בעקבות הדברים, מנהל תלמה ילין משה פילוסוף הפיץ מכתב להורי התלמידים שבו הוא מבהיר כי נבנהויז כבר אינו נמנה על מערכת החינוך זה יותר מחמש שנים. "כולנו מזועזעים מהידיעה ומוקיעים כל התנהגות פוגענית באשר היא", הבהיר.