הפגנה מול הכנסת נגד גירוש מבקשי מקלט
צילום: אי-פי

סודאנית שגורשה מישראל לאוגנדה: "אל תעשו להם מה שעשיתם לנו"

אטוץ' סופי, בת 20, מספרת לאסתי פרז: "אם הייתה לי אפשרות לבחור היכן לחיות, הייתי חיה בישראל – אני לא רוצה שיגרשו את הפליטים מישראל"
מערכת כאן
04 בפברואר 2018
14:05

"אם הייתה לי אפשרות לבחור היכן לחיות, הייתי חיה בישראל – בבקשה, אני לא רוצה שיגרשו את הפליטים מישראל. אל תעשו להם מה שעשיתם לנו" - כך אמרה היום (ראשון) אטוץ' סופי, סודאנית בת 20, שגורשה מישראל, בראיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" של כאן רשת ב'.

רשות האוכלוסין וההגירה החלה היום בחלוקת מכתבי התראה לפני גירוש למבקשי מקלט. מי שיבקש לחדש את רישיון העבודה הזמני יקבל מכתב שמורה על עזיבה תוך 60 יום.

"שיבואו לכאן לראות איך אנו חיים, שינסו ולא ישמעו מאחרים ויחשבו שהחיים טובים פה", ביקשה סופי, ששבה לאוגנדה עם משפחתה לפני ארבע שנים, לאחר ארבע שנים בישראל. סופי הוסיפה כי "היו לנו חיים טובים בישראל, היו לי חברים טובים בישראל. היה לנו טוב".

על דרכה מישראל לאוגנדה סיפרה כי "עזבנו את ישראל כי אבא אמר שלא רוצים פליטים בישראל. פחדנו לומר שהיינו בישראל. כשהגענו בכיתי כל הזמן כי אין חשמל, הרבה יתושים, קשה למצוא מה לאכול, אחותי קיבלה מלריה. קיבלנו כסף מישראל – אך אין מה לאכול, והקרובים שלנו ביקשו מאתנו כסף ואבא נתן להם כי אחרת הם ירביצו לנו, יגנבו לנו אותו. אמר שפה האנשים רעבים".

לדבריה, "החיים באוגנדה – קשים. אולי לאנשים החיים פה רגילים אך לנו קשה. מסוכן להסתובב, אפשר לחטוף ילדים קטנים ברחוב. אני רוצה לעבוד, רוצה להיות עצמאית. פה מבקשים מאנשים שיעזרו לנו אך לא טוב – זה לא טוב לחיות כך שמבקשים עזרה".