זוג מבשל בביתם במחנה פליטים בדרום הרצועה, בשבוע שע
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

גורמים בישראל: חמאס מעצים את המצוקה בעזה כדי ללחוץ על הממשלה

גורמים אמריקניים: חמאס משקיע עשרות מיליוני דולרים בזרוע הצבאית שלו מדי שנה, ודואג יותר לטרור מאשר לאוכלוסייה המקומית
גילי כהן
04 בפברואר 2018
21:00

גורמים בישראל טוענים כי חמאס מעצים את המצוקה בעזה בניסיון להפעיל לחץ על ישראל ועל הרשות הפלסטינית - כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. מזה כשלושה חודשים לא משולמות המשכורות לפקידי הרשות ברצועת עזה, ולכן המצב בעזה מידרדר וכוח הקנייה בעזה יורד גם הוא.

גורמי ביטחון מזהירים מפני ההשלכות בנושא. הרמטכ"ל גדי איזנקוט אמר היום בישיבת הממשלה כי החרפת המצב בעזה עלולה להביא להסלמה ברצועה. אבל יש מי שסבור שחמאס מצייר תמונת מצב קשה יותר ברצועה, כדי שישראל תשכנע את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לשלם את המשכורות ברצועה. בחודשים האחרונים ישראל הפעילה לחץ כזה על רמאללה כדי שהרשות תשלם את הכספים על מנת לחדש את אספקת החשמל לעזה.


גורמים אמריקנים שביקרו בישראל בימים האחרונים ושוחחו על הסוגייה עם מקביליהם בישראל אמרו כי חמאס משקיע עשרות מיליוני דולרים בזרוע הצבאית שלו מדי שנה, ודואג יותר לטרור מאשר לאוכלוסייה ולאנשים אותם מייצג. אבל כאשר האבטחה בעזה מגיעה לכדי כ-60% אחוז בקרב צעירים, וכאשר 90% ממי השתייה לא ראויים, במערכת הביטחון סבורים כי מדינת ישראל בסופו של דבר, תושפע מכך בכל מקרה.

השליח האמריקני למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט צייץ הערב: "חמאס אמור לדאוג לשיפור חייהם של אלו שהוא נחזה למשול בהם, אבל במקום זה מגדיל את האלימות וגורם סבל לתושבי עזה. דמיינו מה האנשים בעזה יוכלו לעשות עם מאה מיליוני דולרים שחמאס מקבל מאיראן מדי שנה, ומשמש אותו לנשק ולחפירת מנהרות נגד ישראל".