פעילות צה"ל לתפיסת המחבל ג'ראר
צילום: דובר צה"ל

ירי מטול והריסת בניין: כך חוסל המחבל מחוות גלעד

צה"ל פרסם פרטים חדשים על המבצע שבו נהרג אחמד ג'ראר - רוצחו של הרב רזיאל שבח. בכפר יאמון, שבו הסתתר המחבל, הוכרזה שביתה כללית כאות אבל על מותו. מושל ג'נין: "גופתו מוחזקת בידי ישראל"
כרמלה מנשה, דנה בן שמעון
06 בפברואר 2018
11:11

כוחות הביטחון השתמשו באמצעים של ירי נשק קל, ירי ממטול והריסת בית על מנת להוציא את המחבל אחמד נאסר ג'ראר מהמבנה שבו שהה - כך התיר הבוקר (שלישי) לפרסום צה"ל. ג'ראר עמד בראש חוליית חמאס שתכננה את הפיגוע נגד הרב רזיאל שבח סמוך לחוות גלעד לפני כחודש, ואף השתתף בפיגוע בעצמו.

במהלך הפעילות המשותפת הלילה של כוחות צה"ל, שב״כ והימ״מ, בכפר אל יאמון במרחב החטיבה המרחבית "מנשה", נכנסו כוחות לאזור שבו שהה המחבל והשתמשו באמצעים שונים במטרה להוציאו מהמבנה שבו התבצר. בין השאר השתמשו הכוחות בשטח בכריזה, ירי נשק קל ומטול לעבר המבנה, ואף החלו בהריסת המבנה.

הנשק שנשא המחבל לפנות בוקר (צילום: דובר צה"ל)

במהלך ניסיון מעצרו, יצא המחבל מהמבנה שבו התחבא כשהוא חמוש, ונורה על ידי הכוחות. על גופתו  נמצאו כלי נשק מסוג M-16 ותיק עם מטענים.

מאז הפיגוע פעלו כוחות הביטחון בכמה כפרים מדי לילה, בהובלת מידע מודיעיני של שב״כ בחיפושים אחר החוליה שביצעה את הפיגוע. בעקבות מידע זה, עצרו כוחות צה״ל כמה חשודים בסיוע למפגעים. נכון לעכשיו נמשכת חקירת הפיגוע ופרטיה תחת צו איסור פרסום.


בכפר יאמון הוכרז על שביתת מסחר כללית כאות אבל למותו של ג'ראר. הלימודים בבתי הספר הושבתו ומהמסגדים יצאו קריאות לקיים עצרות זעם לאחר התפילות. בחמאס פרסמו הודעת אבל שבה הוגדר ג'ראר פעיל בזרוע הצבאית של הארגון. דובר חמאס בעזה פווזי ברהום אמר לערוץ אלקודס של חמאס כי "הגיבור ג'ראר החזיר את רוח החיים והתקווה לעם הפלסטיני".

ראש מועצת הכפר יאמון אמר כי הצבא הישראלי הוציא גופה אחת בלבד מהמבנה והבטיח כי יפעל "להקים אתר זיכרון להנצחתו (של ג'ראר), כדי שיילכו בדרכו". מושל ג'נין אומר כי הישראלים הם שעדכנו את הצד הפלסטיני על מותו של ג'ראר וכי גופתו מוחזקת בידי ישראל. לדבריו, הכוחות נסוגו הבוקר ובמהלך נסיגתם התפתחו הפרות סדר ועימותים שבהם נפצעו כמה פלסטינים".


הריסת מבנה כחלק מפעילות כוחות הביטחון בשבועות האחרונים (צילום: דובר צה"ל)