משרדי מח"ש
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מח"ש: 85% מהתיקים הפליליים נגד שוטרים מסתיימים בהרשעה

מנתוני המחלקה לחקירות שוטרים לשנת 2017 עולה כי כ-40% מכלל התיקים בהם נחקרו באזהרה שוטרים, הסתיימו בהעמדה לדין פלילי או משמעתי. מח"ש: "אכיפה שספק אם יש לה אח ורע"
שלי טפיירו
06 בפברואר 2018
12:18

אחוז ההרשעה בתיקי מח"ש עומד על 85% - כך נחשף היום (שלישי) מנתונים חדשים שמפרסמת המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה בסיכום שנת 2017. עוד עולה מהנתונים כי כ-40% מכלל התיקים בהם נחקרו באזהרה שוטרים בשנה האחרונה, הסתיימו בהעמדה לדין פלילי או משמעתי.

בסך הכל נפתחו בשנה האחרונה מעל 640 תיקי חקירה באזהרה נגד שוטרים - יותר ממחצית מהתיקים שהסתיימו בהעמדה לדין פלילי או משמעתי (136 מתוך 249 תיקים) נותבו לדין הפלילי. רק 3% מהתיקים הפליליים הסתיימו בזיכוי. 71% מהתיקים שנחקרו הגיעו לכלל מיצוי  - פיצוח האירוע והגעה לחקר האמת. 

ממח"ש מסרו בעקבות הנתונים כי "כמות של כ-250 תיקים פליליים או משמעתיים נגד שוטר אחד או יותר בשנה, ביחס לגודלה של המשטרה ולעובדה שמדובר בארגון נורמטיבי הפועל לפי הדין, מצביעה על אכיפה משמעותית ואפקטיבית שמבצעת המחלקה לחקירות שוטרים, אשר ספק אם יש לה אח ורע במקומות אחרים".

עוד נמסר כי "אחוז ההתערבות בהחלטות המחלקה, במסגרת עררים והשגות שהוגשו עליהן, אשר נבדקו השנה בפרקליטות המדינה, והעומד באופן מסורתי על אחוז מזערי, התייצב השנה על נתון חסר תקדים של 0%. מדובר בנתון חריג, המעיד על תהליך קבלת החלטות איכותי ומקצועי ברמה הגבוהה ביותר, המתבצע במח"ש".

אורי כרמל, מנהל המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה, אמר כי "תיקי מח"ש רבים אלה, המועברים ומדווחים למשטרה, אמורים לשמש את פיקוד המשטרה בהרחקת שוטרים שסרחו, ב'ניקוי השורות', בזיהוי מוקדים עברייניים, בהדחת מפקדים כושלים, בזיהוי תופעות פסולות או כשלים מערכתיים, ולהעניק לפיקוד המשטרה פלטפורמה יעילה להכוונת התנהגות שוטרים, הדרכתם וחינוכם, תוך יצירת הרתעה פנים-ארגונית אפקטיבית".

כרמל הוסיף, כי "מלאכת 'שמירת הסף' שעליה אמונה מח"ש, היא המסד והטפחות להתקיימות מערכת אכיפת חוק תקינה. עוצמתה, עצמאותה ויושרתה של מח"ש הן תנאי לשמירת המצפן הערכי באכיפת החוק על אוכפי החוק".

מנהל מח"ש המשיך ואמר כי "כפי שציינתי בעבר לא אחת, למרות הסערה הרוחשת סביבנו תדיר, 'עין הסערה' עצמו, המקום בו אנו פועלים, הוא מקום שקט, מקצועי ורגוע. מח"ש פועלת בנחישות, ביושר, וללא מורא, מספקת בהחלטותיה ובהמלצותיה 'מצפן' ערכי למשטרה ולמערכת כולה".