טיל פלקון הבי של ספייס X
צילום: אי-פי

"ספייס X" שיגרה לחלל את הטיל הגדול בעולם

הטיל ששיגרה חברת החלל הפרטית מסוגל לשאת משקל רב, והוא נושא עימו כמטען את מכונית הטסלה של המייסד, אילון מאסק
עמיחי שטיין
06 בפברואר 2018
17:26
עודכן ב 22:56

חברת החלל הפרטית "ספייס X" שיגרה הערב (שלישי) לחלל את הטיל הגדול והחזק בעולם לטיסת ניסוי ראשונה. הטיל, המכונה "פלקון האבי", מסוגל לשאת משקל רב במיוחד. כמטען ניסוי, שוגרה על הטיל מכונית הטסלה של מייסד החברה אילון מאסק.

תיעוד: שיגור החללית "פלקון האבי"

הטיל, שגובהו כבניין בן 20 קומות, מורכב משלוש רקטות האצה ומצויד ב-27 מנועים. הוא אמור לייצר 2,500 טונות של דחף בעת ההמראה, ולכן יהיה מסוגל לשאת לחלל לוויינים עצומים בגודלם ולשלוח חלליות לירח, למאדים ועוד. הטיל אמור להיות מסוגל לשאת מטען במשקל 63 טון למסלול סביב כדור הארץ, או 16 טון למאדים.

הטיל שוגר מאותו כן השיגור שממנו שיגרה סוכנות החלל האמריקנית נאס"א בני אדם לירח, לפני כמעט 50 שנה. השיגור משך אליו אלפי צופים, שלא נראו מאז השיגור האחרון של מעבורת חלל, לפני שבע שנים. הטילים ששיגרו את מעבורות החלל היו חזקים מהטיל שישוגר היום, אך שני הסוגים לא משתווים לטילי סאטורן חמש ששימשו את נאס"א לשגר בני אדם לירח אך מאז נזנחו.

המשימה: מאדים

מאסק, מייסד ספייס X וטסלה, מתכנן לשגר את מכוניתו למסלול לעבר מאדים. הכוכב האדום נמצא במוקד תכניותיו של היזם והוא מתכנן להקים שם עיר בעתיד. מאסק אמר כי הוא מעוניין להכניס מעט "ניצוץ דרמטי" בשיגור מכונית הספורט שלו לחלל, במקום המטען הרגיל בשיגורי ניסוי, המורכב לרוב מלוחות פלדה או בטון. בכיסא הנהג תשב בובה המכונה סטארמן, לבושה בחליפת חלל ואוחזת בהגה ביד אחת. פס הקול לשיגור יהיה להיטו של דיוויד בואי, "ספייס אודיטי".

אם היא תגיע לחלל, מכוניתו של מאסק תעבור דרך חגורות ואן אלן הטעונות בחלקיקים חשמליים ובקרינה. השעות שתבלה שם הן מסוכנות, לדברי מאסק, שכן הדלק הדרוש כדי להצית את המדחף הסופי שיכניס את המכונית למסלול לעבר מאדים עלול לקפוא או שהחמצן עלול להתאדות.

מטען הניסוי של הטיל, מכונית הספורט של מאסק ובה הבובה סטארמן (צילום: אי-פי)

ספייס X משגרת כיום לוויינים ומשימות שירות לתחנת החלל הבינלאומית ובשנה הבאה צפויה לשגר לראשונה אסטרונאוטים לחלל. הטיל הנוכחי מסוגל לשאת מטען, אולם מאסק כבר מתכנן את הטיל הבא, שיוכל לשאת גם אסטרונאוטים וגם את התשתיות הנדרשות להקמת בסיס על הירח או על אסטרואידים, בדרך לעיר שהוא מתכנן להקים על מאדים.

החברה, שכבר הצליחה להנחית טילים אנכית, תנסה כחלק מהשיגור להנחית במקביל את שתי רקטות ההאצה החיצוניות בבסיס סמוך. המאיץ המרכזי ינסה מאוחר יותר לנחות על פלטפורמה צפה באוקיינוס האטלנטי.

נאס"א כבר השקיעה מיליארדים בפיתוח טילים שיהיו מסוגלים לשאת אסטרונאוטים ואת הציוד הנדרש להם למשימות בחלל העמוק. בין התוכניות הללו, גם טיל שמפתחת חברת בואינג המכונה SLS. טיל זה אמור להיות חזק בשני שלישים מהטיל של ספייס X ולספק 4,000 טונות של דחף, אלא שהתוכנית סבלה מעיכובים וחרגה במיליארדים מתקציבה. שיגור הניסוי של הטיל של בואינג צפוי רק ב-2020 וכל שיגור שלו אמור לעלות כמיליארד דולר, לעומת רק כ-90 מיליון שספייס X טוענת שיעלה שיגור של הפלקון הבי.