מקצצים בכדורים, מנפחים שכר למקורבים: שיטת ברקוביץ' בראשל"צ

מועדון הכדורגל הפועל ראשון לציון מקבל תמיכה מהעירייה, אך מאז הגיע לשם שחקן העבר אייל ברקוביץ' ההשקעה בדור העתיד הולכת וקטנה. בשכר מקורביו ובני משפחתו של ברקוביץ' דווקא נרשמת עלייה. חלק שני בתחקיר
יפעת גליק
06 בפברואר 2018
23:29

מועדון הכדורגל הפועל ראשון לציון, שבבעלותו של אייל ברקוביץ', זוכה מעיריית ראשון לציון לתמיכה במיליוני שקלים מכספי הציבור. כ-1,500 כדורגלנים צעירים נמנים על מחלקות הנוער והילדים של המועדון, והוריהם נדרשים לשלם עבורם עוד אלפי שקלים מדי שנה. בפרק השני של תחקיר חדשות הערב על התנהלותו של ברקוביץ' בקבוצה, נחשפת העלייה בשכר שלה זכו מקורביו של שחקן העבר, אל מול הירידה התלולה בהשקעה בדור העתיד של המועדון.

בניגוד לציפיות נוכח הכסף הרב שמושקע, אדם המקורב מאוד לקבוצה מתאר דווקא מדיניות של "חיסכון אובססיבי", לדבריו, מאז הגעתו של ברקוביץ'. לטענתו, ההוצאות הפכו למינימליות - אפילו כשמדובר בפרטים בסיסיים כמו תאורה במגרשי האימונים, מדי כדורגל וכדורים. "הוא לא משקיע", אמר המקורב. "הדבר הכי חשוב לילד זה התיק שהוא מקבל עם סט בגדים. פעם הילד היה מקבל תיק עם כדור, גם את זה הוא לקח מהם".

גם אביו של שחקן לשעבר במחלקת הילדים של הפועל ראשון לציון סיפר על התנהלות דומה: "לפני עידן ברקוביץ' היו אימוני העשרה, הביאו יועצים מקצועיים, מאמני כושר, יועץ פסיכולוגי. כל אלה נעלמו". אייל לידור, אוהד ותיק של הקבוצה, תהה: "משלם המיסים נותן ויש תקציב מהעירייה. לאן הכסף הולך?".

צפו בחלק הראשון של התחקיר:

גם בתחום הפרסונלי הכניס כוכב העבר לא מעט חידושים. בתו, לי ברקוביץ', מונתה למאמנת כושר בקבוצה. אחיו, ניר ברקוביץ', מאמן את הקבוצה הבוגרת אף על פי שהגיע ללא שום ניסיון. הוא הובא ישירות מקבוצה אחרת של אחיו, נשר, שם אימן בני נוער בלבד. האב, זאב ברקוביץ', משמש כגזבר המועדון - ואף התברג בצמרת המשתכרים בו. "ברקוביץ' מפרנס יפה מאוד את המשפחה שלו דרך האגודה", האשים השוער האגדי של הקבוצה, אפרים ויימן, שעבד בה בשנים האחרונות - אך ראה את הדרך החוצה אחרי הגעת הבעלים החדש.

עיריית ראשון לציון מסרה בתגובה לתחקיר כי "הקשר עם אייל ברקוביץ', מגדולי הכדורגלנים בישראל, נוצר על בסיס ניסיונו והמוניטין שלו. העירייה אינה מנהלת את העמותה ולא מתערבת בנושאים מקצועיים. עם זאת, אנו בוחנים כל העת את תפקודה וניהולה של אגודת הפועל ראשון לציון, כפי שנוהגים לעשות בכל ההתקשרויות שלנו, לוודא כי תעמוד בכל התחייבויותיה".

מאמן הנוער תמיר בסון, שמוזכר אף הוא בתחקיר, מסר: "אשר לגידופים שנשמעו בסרטון, לא קיללתי. זאת הייתה מחאה. אשר להרשעה, הורשעתי מזמן וגנבתי ממניעים כלכליים. אני עובד במועדון הכדורגל באהבה, כי בעירייה עבדתי שלוש שעות גג והרווחתי יותר".

אייל ברקוביץ' סירב להגיב.