סגן הרמטכ"ל אביב כוכבי, לצד שר הביטחון ליברמן
צילום: פלאש 90

כיצד נשארנו עם מועמד אחד עיקרי במרוץ לרמטכ"לות?

על כהונת הרמטכ"ל מתמודדים מספר קצינים בכירים, אבל רבים במערכת הצבאית כבר בטוחים מי יזכה במינוי היוקרתי
רועי שרון
07 בפברואר 2018
15:58

בעוד שנה יסיים רב אלוף איזנקוט את כהונתו כרמטכ"ל. כהונה בת ארבע שנים עם הרבה אקשן: השינויים בגבול הצפוני, המתיחות מול חמאס, שילוב נשים בתפקידי לחימה וכן, גם פרשת אלאור אזריה.

על כהונת הרמטכ"ל מתמודדים מספר קצינים בכירים: האלוף אביב כוכבי, האלוף יאיר גולן, האלוף סמי תורג'מן, האלוף ניצן אלוף והאלוף אמיר אשל. אך רבים במערכת הצבאית בטוחים שאין ספק שאת מקומו של אייזנקוט יתפוס כוכבי - בן 54, סגן הרמטכ"ל, לשעבר מפקד פיקוד הצפון, וראש אגף המודיעין. 

איך קרה שזה מאוד ברור, והאם יכול להיות שההתמודדות על אחד התפקידים החשובים במדינה - כל כך סגורה?

ח"כ עפר שלח (יש עתיד), חבר ועדת החוץ והביטחון בכנסת, מסביר כי "הבעיה האחת היא שבחירת הרמטכ"ל היא רק בחירה פרסונלית, ולא בחירה של דרך שבה יילך הצבא גם במקרה של הרמטכ"ל שיחליף את גבי איזנקוט.  כמו במקרים קודמים לפניו, לא נעשתה בשנים הקודמות העבודה הראויה כדי שיהיה מגוון של מועמדים ומגוון של דרכים שהמועמדים יוכלו להכריע ביניהם".

מה דעתכם? מי יהיה הרמטכ"ל הבא - השתתפו בסקר

לדבריו, "שר הביטחון צריך לסמן קאדר של קצינים בדרגות תת-אלוף ואלוף שמהם יצמח ביום מן הימים רמטכ"ל. עליו לדאוג שיהיה להם רוחב היריעה  שיעשה אותם מועמדים לרמטכ"לות".

שר הביטחון לשעבר, ח"כ עמיר פרץ (המחנה הציוני) אומר כי הסיכויים שימונה רמטכ"ל מחיל האוויר נמוכים, בעקבות התנהלותו של הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ במלחמת לבנון השנייה: "ודאי שהיום הסיכויים של מועמד בחיל האוויר לכהן כרמטכ"ל - הם סיכויים יותר קטנים. מפקד חיל אוויר שרוצה להציג את עצמו כמועמד יצטרך לעבור טבילת אש מסוג אחר שנותנת לו יותר ניסיון ביבשה".

שר הביטחון, בטח ליברמן, מסוגל עוד להפתיע עם מינוי לא צפוי. אולי לסיבוב הקרוב זה כבר מאוחר, אבל ראוי לשאול האם תהליך מינוי בכירים בצהל - כדי שהמתאימים ביניהם יגיעו יום אחד להתמודדות הסופית על תפקיד הרמטכל - הוא התהליך הנכון?