רקטות של חיזבאללה
צילום: אי-פי

האיום הצפוני: התקדמות בתהליך התחמשות חיזבאללה בטילים מדויקים

מעבר להקמת מפעלים לבניית טילים, האיראנים נערכים להסבת רקטות לטילים שיוכלו לפגוע ביעדים אסטרטגיים ברחבי ישראל
גילי כהן, רועי שרון, ערן זינגר, רובי המרשלג
07 בפברואר 2018
22:51
עודכן ב 23:16

היוזמה האיראנית לצייד את חיזבאללה בטילים מדויקים ממשיכה להתקדם. בתקופה האחרונה אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו שאותם מפעלים לבניית טילים בלבנון נמצאים בשלבי הקמה. כעת נראה שיש צד נוסף לתכנית האיראנית - והוא כולל גם הסבת רקטות לטילים.

ההסבה צפויה להתבצע באמצעות טכנולוגיה שתאפשר שיפור משמעותי במידת הדיוק של הרקטות. מטרת התהליך היא לאפשר לחיזבאללה להחזיק בידיו נשק שיוכל לפגוע באתרים אסטרטגיים בישראל.


אמש (שלישי) תקפה ישראל שוב בסוריה. סמוך לשעה 4 בבוקר דיווחו כלי תקשורת ערביים על מטוסי קרב בשמי לבנון ועל תקיפות באזור דמשק. התקיפה לפי פרסומים בסוריה בוצעה מהשטח האווירי של לבנון לעבר סוריה. לטענתם מערך הטילים הסורי הצליח ליירט את הטילים. ישראל ביצעה בשנה האחרונה יותר מ-100 תקיפות אווירות נגד שיירות נשק שמועברות מאיראן דרך סוריה לחיזבאללה בלבנון במטרה למנוע מהארגון להתחזק ולהתחמש.

בכירים ישראלים התבטאו בתקופה האחרונה בנוגע למצב בלבנון ובסוריה. שלשום התבטא קצין בכיר בחיל הים והזהיר כי חיזבאללה מחזיק טילים איראניים מדויקים "המכסים את כל המים הכלכליים של מדינת ישראל" – ואף עלולים לפגוע באסדות הגז.

שר התחבורה והמודיעין וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני ישראל כץ אמר בסוף השבוע על המתיחות בגבול הצפון כי "לבנון זה חיזבאללה, וחיזבאללה זה איראן. במידה שיהיה עימות עם חיזבאללה לא נמנע מלפגוע באופן קשה בתשתיות בלבנון. אם העורף הישראלי ייפגע, נחזיר את לבנון מאה שנה אחורה. ישראל הציבה קו אדום נגד התבססות צבאית של איראן בסוריה, ואנו מתנגדים להברחת נשק מסוריה לחיזבאללה בלבנון. ישראל לא תאפשר להפוך את לבנון למוצב איראני קדמי ולמפעל לייצור נשק".

אתמול סיירו ברמת הגולן ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרי הקבינט המדיני - ביטחוני  ושמעו סקירה מהרמטכ"ל גדי איזנקוט ומקצינים בכירים. "פנינו לשלום, אבל אנחנו ערוכים לכל תרחיש, ואני לא מציע לאיש שינסה אותנו", אמר ראש הממשלה, "אני מתרשם מהעבודה הגדולה שצה"ל עושה כאן כדי להגן על גבולותינו ולהגן על מדינתנו".

על רקע המתיחות באזור מגיע ללבנון דייוויד סאתרפילד עוזרו של שר החוץ האמריקני לענייני המזרח התיכון. סאתרפילד מגיע לאזור על רקע דיווחים כי שר החוץ האמריקני רקס טילרסון צפוי להגיע לביקור לא שגרתי באזורנו. ההערכות הן כי האמריקנים מבינים שעליהם להגביר את דרג הייצוג באזור כדי להנמיך את הלהבות ולהרגיע את המצב. ההנחה היא כי סאתרפילד מגיע כדי להכין את הקרקע לקראת ביקורו בעוד שבוע של טילרסון. על פי דיווחים, גם הרוסים מעורבים בניסיון להרגיע את הרוחות בין ישראל ולבנון, בין השאר על רקע עבודות הבניה שמבצעת ישראל על הגבול עם שכנתה.

בצפון דיווחו תושבים בשעות הערב על פעילות אווירית מוגברת של חיל האוויר אולם השגרה מבחינת באזור נמשכת לפי שעה, למרות המתיחות, ללא הנחיות מיוחדות. בד בבד הודיעו הרשויות המקומיות כי הן ערוכות לכל מצב ותרחיש.