חיילי כוחות מיוחדים, בקהיר בינואר
צילום: אי-פי

מצרים: מבצע נגד טרור, חיל האוויר תוקף בסיני

העיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד": ישראל נתנה אור ירוק להכניס כמות גדולה של כוחות וכלים צבאיים לאזורים בסיני שהוגדרו מפורזים בהסכם השלום בין המדינות
רועי קייס
09 בפברואר 2018
09:47
עודכן ב 11:29

כוחות הביטחון של מצרים פתחו במבצע למיגור הטרור, בייחוד בחצי האי סיני ובאזור הדלתא של הנילוס, כך הודיע הבוקר (שישי) דובר צבא מצרים, תאמר א-ריפאעי. לפי ההודעה, מטרת המבצע, שנפתח בהנחייתו של נשיא המדינה, עבד אל-פתאח א-סיסי, היא להשיג שליטה על מעברי הגבול של מצרים ולטהר את האזורים שבהם נמצאים מעוזי הטרור.

בהודעה נוספת מסר הדובר כי חיל האוויר תוקף עמדות ומצבורי נשק שבהם משתמשים הטרוריסטים כדי לפגוע בכוחות החוקיים בצפון ומרכז סיני. עוד הוסיף כי כוחות משותפים של הצבא והמשטרה פועלים ברחבי המדינה. הטלוויזיה המצרית מסרה כי הנשיא  א-סיסי עוקב אחר המבצע מקרוב בחדר המבצעים.

דובר צבא מצרים תאמר א-ריפאעי, מוסר הודעה בעניין המבצע הצבאי הנרחב נגד הטרור ברחבי המדינה (צילום: אי-אף-פי)דובר צבא מצרים, תאמר א-ריפאעי, מוסר הודעה על המבצע נגד טרור (צילום: אי-אף-פי)

ברקע תחילתו של המבצע המצרי בסיני דיווח הבוקר העיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד", היוצא לאור בלונדון ומזוהה עם קטאר, על הפצצות אוויריות באזור הערים רפיח וא-שייח' זוויד בצפון חצי האי. גורמים מדיניים שצוטטו בעיתון טענו כי המבצע שצבא מצרים מתכוון לבצע דומה ל"מלחמה קטנה" נגד שלוחת ארגון ה"מדינה האסלאמית" בסיני.

במקביל דיווחו בעיתון כי לאחרונה ישראל נתנה אור ירוק להכניס כמות גדולה של כוחות וכלים צבאיים לאזורים בסיני שהוגדרו מפורזים בהסכם השלום בין המדינות.

בשבוע האחרון דיווח העיתון ניו יורק טיימס כי ישראל תקפה יותר ממאה פעמים בסיני בתוך שנתיים. לפי הדיווח, התקיפות בוצעו כדי לעזור לשלטונות בקהיר להתמודד עם שלוחת דאעש בחצי האי. עוד דווח כי התקיפות נגד יעדי הארגון בוצעו באמצעות מל"טים, מסוקים ומטוסים, באישורו של נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי.

העיתון הלבנוני אלח'באר דיווח כי ישראל חיסלה יותר מ-17 מחבלי דאעש בסיני. לפי הדיווח, עשרות פלסטינים מהרצועה, שיצאו להצטרף ל"מדינה האסלאמית" בסוריה, בעיראק ובלוב, שבו ממדינות אלה באחרונה והתמקמו בסיני. חלק מהמחבלים היו בעברם פעילי טרור בארגונים פלסטינים בעזה, ולאחר שחוסלו הוחלפו בפעילי טרור צעירים וקיצוניים יותר.