שרידי טיל נ"מ שלטענת צבא סוריה נורה לעבר מטוס חיל
צילום: אי-פי

נאמני אסד: "נגיב ביד קשה"; בכיר איראני: "נגמרו התקפות ישראל בסוריה"

מפקד בכוח המשותף למשטר הסורי, איראן וחיזבאללה אמר כי מטוסי חיל האוויר אספו מודיעין על דאעש וג'בהת א-נוסרה. בכיר איראני: "עומדים לצד סוריה נגד כל מעשה טיפשי של ישראל". רוסיה: "צריך לכבד את הריבונות הסורית"
ערן זינגר ורועי קייס
10 בפברואר 2018
12:46

הכוחות הנאמנים למשטר אסד הודיעו היום (שבת) כי סוריה תגיב באגרסיביות לתקיפה הישראלית הלילה באזור תדמור. "לא נשתוק מעתה על תקיפות ישראליות נוספת והתגובה תהיה קשה ורצינית", צוטט גורם בכיר ברשת אל-מיאדין המקורב לחיזבאללה.

מפקד החמ"ל של "ציר ההתנגדות", הכולל כוחות של המשטר הסורי, איראן וחיזבאללה, אמר כי מטוסי חיל האוויר תקפו הלילה תחנה של כלי טיס לא מאוישים בתדמור, וכי המטוסים אספו מודיעין על "המדינה האסלאמית" (דאעש) וג'בהת א-נוסרה. לטענת סוריה, הטענה של ישראל ולפיה המל"טים כוונו נגדה היא "שקר וכזב".

סרטון תעמולה בטלוויזיה הסורית: "מערכות ההגנה האוויריות הודפות את התוקפנות"


המסוק שפינה את שני הטייסים שנטשו את מטוס ה-F-16:


בכלי התקשורת הערביים דווח כי מערכות ההגנה האוויריות של סוריה ירו בתגובה לתקיפה ישראלית באזור פרברי דמשק. עוד דווח כי ישראל שיגרה עשרות טילים לעבר סוריה, וכי יותר מ-70% מהטילים יורטו על ידי מערכות ההגנה האווירית. לדברי שר ההסברה הסורי, יש ניסיון לשבש את השידורים של הטלוויזיה הסורית והרדיו הסורי הרשמי.

סגן מפקד משמרות המהפכה על אמר על האירועים: "איננו מאשרים אף ידיעה שמתפרסמת על ידי ישראל. אם הסורים יאשרו זאת, אנחנו נאשר זאת גם כן מאחר שהישראלים שקרנים". בכיר איראני אמר לרשת אל-ג'זירה כי הזמן של התקיפות הישראליות נגד סוריה חלף והוא ייענה בתגובה תקיפה. "איראן עומדת לצד סוריה נגד כל מעשה טיפשי של ישראל", מסר.

משרד החוץ הרוסי הודיע כי הוא מודאג מההתפתחויות האחרונות. "כל הצדדים צריכים לנהוג באיפוק, ולכבד את ריבונות סוריה", נמסר. כמו כן, הצהירה רוסיה כי כל איום הנשקף לאנשיה בסוריה "אינו מקובל".

משרד החוץ הלבנוני גינה את "המתקפות אליהן נתונה סוריה". בהודעה מטעם לבנון נמסר כי "המדיניות התוקפנית הזאת מאיימת על היציבות באזור, לכן משרד החוץ מבקש מהמדינות הנוגעות בדבר לרסן את ישראל כדי לעצור את התקיפות שלה".

תיעוד אחד הטייסים שנטש את מטוס ה-F-16 - במהלך צניחתו:


תקיפת צה"ל בסוריה בוצעה בעקבות חדירת מל"ט איראני לשטח ישראל. המל"ט יורט על ידי מסוק אפאצ'י. במהלך תקיפת מטוסי חיל האוויר נגד מטרות איראניות ומטרות של מערך ההגנה האווירי הסורי נורו טילי נ"מ לעבר המטוסים. שני טייסים ישראלים נאלצו לבצע נטישת חירום של מטוס ה-F-16 שלהם. אחד הטייסים נפצע קשה.

בעקבות חדירת המל"ט לשטח ישראל הופעלה מוקדם יותר היום אזעקה באזור עמק בית שאן. מצה"ל נמסר כי היה מדובר בהפעלה תקינה של האזעקה ולא נשקפה סכנה לתושבים. לאחר מכן, בעקבות תקיפת חיל האוויר בסוריה ושיגור טילי נ"מ לעבר המטוסים הישראלים, הופעלו אזעקות גם באזור רמת הגולן. אזעקות נשמעו גם בהמשך בכל אזור רמת הגולן והגליל העליון.

מדובר צה"ל נמסר כי "הסורים והאיראנים משחקים באש בפעולה ישירה נגד ישראל, כשהסורים מאפשרים לאיראנים לפעול משטחם ולהוריד את המסכה מעל המהלך האיראני להתבססות בסוריה. ישראל נכונה לגבות מחיר כבד ויחד עם זאת פנינו אינן להסלמה. ביצענו פעולה הגנתית. האירוע בשליטה מלאה בכל שלביו".

תיעוד מהצפון הבוקר:


ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים משעות הבוקר התייעצויות ביטחוניות בקריה יחד עם שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל גדי איזנקוט ובכירי מערכת הביטחון וצה"ל. גם שרי הקבינט עודכנו באירועים האחרונים. לשכת ראש הממשלה ביקשה משרי הקבינט שלא להתייחס למצב בצפון. עם זאת, שר בקבינט אמר לכאן חדשות כי יש אינטרס ישראלי להרגיע את המצב, אך ההמשך תלוי גם במעשי הצד השני.