מודי בטקס הנחת זר על קברו של ערפאת

ראש ממשלת הודו ביקר ברמאללה: "נמשיך לתמוך בפלסטינים"

נרנדרה מודי דן עם אבו מאזן בקשרי הודו והרשות ובנושאים מדיניים נוספים. בנוסף, הניח זר על קבר ערפאת: "הוא היה ממנהיגי העולם הדגולים וידיד קרוב של הודו"
גילי כהן ודנה בן שמעון
10 בפברואר 2018
14:06

ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי נחת הבוקר (שבת) ברמאללה לביקור ברשות הפלסטינית, ונפגש עם יו"ר הרשות אבו מאזן. זהו ביקור ראשון של ראש ממשלה הודי בשטחי הרשות.

במסגרת הביקור, מודי ופמלייתו הגיעו למתחם הקבר של יו"ר הרשות לשעבר יאסר ערפאת, והשתתפו בטקס הנחת זרים על קברו. "הוא היה ממנהיגי העולם הדגולים וידיד קרוב של הודו. תרומתו לפלסטין היסטורית", אמר מודי על ערפאת.


במהלך פגישתם דנו מודי ואבו מאזן בנושאים הקשורים ליחסי הודו והרשות הפלסטינית, וכן בנושאים מדיניים נוספים כולל תהליך השלום. במסיבת עיתונאים משותפת אמר מודי כי "ארצו תמשיך לתמוך ברשות הפלסטינית וציין כי הוא שבע רצון מחידוש יחסי הידידות עמה". בטלוויזיה הפלסטינית דווח כי נחתמו ארבעה הסכמים בין שני הצדדים. אחד ההסכמים הוא בתחום הבריאות ובשווי 29 מיליון דולר לצורך בניית בית חולים בבית לחם.

אבו מאזן אמר במסיבת העיתונאים כי ההנהגה הפלסטינית סומכת על התפקיד של הודו ככוח רב השפעה בזירה הבינלאומית בהשגת השלום, והביע תקווה שהודו תהיה חלק מהמסגרת הבינלאומית החדשה שהפלסטינים מגבשים לקידום התהליך המדיני. "איננו מתנגדים למשא ומתן", אמר אבו מאזן, "אנו מוכנים למשא ומתן ודבקים בו כאמצעי להשגת מטרותינו הלאומיות ומוכנים לו".

בחודש שעבר ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו הגיע לביקור מדיני בהודו, שם נפגש עם ראש הממשלה עם מודי. נתניהו זכה לקבלת פנים חמה מצד ההודים והעיד בעצמו כי הוא "נמצא בחיים הדיפלומטיים 30 שנה -  ועוד לא ראיתי דבר כזה. זה מבטא קשר אישי וקשר בינלאומי עוצמתי בצורה בלתי רגילה". הוא התבדח ואמר כי מעולם לא ראה את התמונה שלו מתנוססת כל כך הרבה פעמים.

ראש הממשלה הוסיף: "מחמם את הלב לראות את הקשר האישי בינינו וגם את הקשר האנושי בין העמים. זו לא אמירת סרק, זה דבר אמיתי וחם. הודו היא מעצמה עולמית והיא כוח עולמי עולה. חשוב שיש לנו גם קשר ידידות כל כך עמוק עם מעצמה".

מניתוח לוחות הזמנים של הביקור, התברר כי ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי התלווה אל ביקורו של נתניהו בהודו במשך 19.5 שעות. לטענת גורמים מדיניים, מדובר בעדות לקשר האישי החזק בין מנהיגי המדינות.

במהלך ביקור נתניהו בהודו חודשה העסקה בין המדינות לאספקת טילי נ"ט מסוג "ספייק", זאת למרות מכתב הביטול שהתקבל אצל היצרנית רפאל. בכאן חדשות פורסם כי העסקה אמנם תחודש, אך תתבצע רק בחצי מההיקף שתוכנן מראש – בשווי של כ-250 מיליון דולר, במקום חצי מיליארד.