גבול ישראל-סוריה, היום
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

אלוף פיקוד הצפון: "פנינו לא להסלמה - אך לא ניתן יד להקמת מוצב איראני בסוריה"

האלוף יואל סטריק התייחס בטקס ברמת הגולן למתיחות בגבול הצפוני, והזהיר את טהראן: "לא נאפשר לערער את יציבות האזור. יש לנו יכולת גבוהה ולא מהססים להשתמש בה"
ניצן גלוסמן
11 בפברואר 2018
13:41

אלוף פיקוד הצפון, האלוף יואל סטריק, הזהיר היום (ראשון) כי ישראל לא תאפשר לאיראן לערער את היציבות באזור. בטקס החלפת מפקד אוגדה 210 שנערך היום ברמת הגולן, התייחס האלוף סטריק למתיחות בגבול הצפוני והוסיף: "ברור היום לכולם מה שידענו מזמן – איראן מבקשת לייצר מוצב קדמי בסוריה, שמטרתו פגיעה בישראל. לא ניתן לזה יד".

מל"ט המהפכה: למה איראן ניסתה לרשום הישג אסטרטגי מול ישראל דווקא אתמול? >>

"לא נסכן את אזרחי ישראל ולא נאפשר לערער את היציבות של האזור כולו", הדגיש אלוף פיקוד הצפון. לדבריו, פניה של ישראל אינם להסלמה – "אך יש לנו יכולת גבוהה ואיננו מהססים להשתמש בה. כך עשינו בעבר, כך פעלנו אתמול וכך נוסף כל אימת שנצטרך. מי שיחצה את הגבול, בפשט ובדרש, יזכה לתגובה הולמת".

האזינו לשר נפתלי בנט בכאן רשת ב' על ההסלמה בצפון:

מוקדם יותר התייחס גם ראש הממשלה בנימין נתניהו לאירועים אתמול סביב חדירת המל"ט האיראני לישראל, הפלת מטוס הקרב הישראלי וסדרת התקיפות בסוריה. "נתנו מכות קשות לכוחות איראן וסוריה", הצהיר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה, "הבהרנו בצורה חד-משמעית לכולם שכללי הפעולה שלנו לא השתנו במאומה".


"אנחנו נמשיך לפגוע בכל ניסיון לפגוע בנו ובכל פגיעה בנו. זו הייתה המדיניות שלנו וזו תישאר המדיניות שלנו", הוסיף ראש הממשלה. הוא עדכן כי שוחח עם הנווט שנפצע קל כשנטש את מטוס הקרב בעקבות הירי מסוריה, וקיבל עדכון על מצבו המשתפר של הטייס שישב לצדו. אנחנו מצדיעים לטייסים שלנו, לחיילים שלנו, למפקדים שלנו ובראשם הרמטכ"ל. הם שומרים על המדינת ישראל ואנחנו גאים בהם".

 מוקדם יותר אמר ראש מטה חיל האוויר, תא"ל תומר בר, בראיון לתוכנית קלמן-לברמן בכאן רשת ב' כי ההסלמה בצפון הסתיימה, אך בצה"ל ממשיכים לעקוב בדריכות אחר הנעשה מסוריה. בר ציין כי "בשלב זה נראה שהאירוע מאחורינו. אנחנו עדיין עוקבים ומתכננים את פעולות ההמשך".

"באופן כללי אנחנו מונעים התבססות איראנית ומונעים העברת אמצעי לחימה לחיזבאללה", הסביר הרמ"ט. "הציבור הישראלי לא תמיד חשוף לפעילויות". לדבריו, "חיל האוויר ערוך כל הזמן למניעת חדירת כלי אווירי לתחום מדינת ישראל. ברגע ונקלוט משהו, יש לנו מספיק זמן ליירט אותו כשהוא יגיע לשטחנו".