כניסה לחדר מיון בבית החולים הדסה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מאבטחים על אופנועים ולחצני מצוקה: המלצות למיגור האלימות במערכת הבריאות

סגן השר ליצמן קיבל את הצעות הוועדה למיגור והתמודדות עם אלימות במוסדות הרפואיים, ואמר כי יפעל ליישומן. "יסוד לשיקום מערך השירות הרפואי", אמר
אוריה אלקיים
11 בפברואר 2018
18:00

הוועדה למיגור והתמודדות עם האלימות במערכת הבריאות בישראל הגישה היום (ראשון) את המלצותיה למשרד הבריאות, לאחר עשרה חודשים. בין היתר, כוללות ההמלצות חוליות אבטחה ארציות ממונעות (אופנוענים), הפעלת אפליקציית מצוקה לכל עובד, פריסת מצלמות בשטחים ציבוריים, וחציצה פיזית במרפאות הקהילה.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן אמר כי יפעל ליישום ההמלצות. "משרד הבריאות רואה בהמלצות אלה יסוד לשיקום מערך השירות הרפואי, כך שיפעל ללא אלימות וללא סכנה לציבור החולים. נפעל ליישום ההמלצות כדי שמערכת הבריאות תהיה חסינה יותר ובריאה יותר.

"תופעת האלימות נגד רופאים וצוותים רפואיים חמורה ופסולה, זו מכה שמאיימת על מערכת הבריאות. לא יכול להיות שרופא, אחות או איש מינהלה בבית חולים או במרפאה, לא יוכל לבצע תפקידו בגלל אלימות מכל סוג שהוא".

הוועדה, בראשותו של פרופסור שלמה מור יוסף הוקמה בחודש אפריל בשנה שעברה. זאת בעקבות רצח האחות טובה קררו, שנשרפה בסניף קופת חולים כללית בחולון.

נופר קררו, בתה של טובה קררו, קראה למקבלי ההחלטות ליישם את המלצות הוועדה. "אמנם את אמא שלי כבר אי אפשר להחזיר, אבל מאוד ברור שאם דברים לא ישתנו כאן אמא שלי היא רק הראשונה. אני חושבת שלכולנו יש אחריות גדולה בדבר הזה, צריך לקחת את הדוח הזה ובאמת לנסות להשיג את התקציב שצריך. לקחת את המסקנות האלה וליישם אותן בשטח. בסוף צריך לזכור שהעובדים במערכת הם אנשים שיש להם משפחה וחיים. אני חושבת שהזכות הכי בסיסית היא ללכת לעבודה בבוקר ולחזור הביתה בסוף היום".

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, בירך על ההמלצות: "עובדי מערכת הבריאות זכאים לעבוד בסביבה בטוחה ומוגנת, ללא אלימות. הדרך להפחתת אלימות והגברת תחושת הביטחון ארוכה, מורכבת ומאתגרת. נדרשת מעורבות ומחויבות של כלל ציבור המטופלים, קובעי המדיניות וציבור המטפלים. רק איחוד כוחות, שיתוף פעולה ויצירת מאמץ משותף של כלל השותפים יוביל לשינוי המיוחל ויבטיח שמירה על ערכים חברתיים בתוך ומחוץ למערכת הבריאות".

תקיפת מאבטחים בבית החולים איכילוב בחודש ספטמבר האחרון:

בחודש אוקטובר האחרון פורסם בכאן 11 כי המדינה תתגבר את השוטרים בבתי החולים. בתחילה המהלך נעשה כפיילוט בשישה בתי חולים ולפני כשבועיים הורחב ל-15 בתי חולים נוספים. "הפיילוט לווה במחקר, ולאחר שנמצא שרמת האלימות ירדה ותחושת הביטחון של הצוותים עלתה הוחלט להפכו לתוכנית לאומית וליישמו ב-15 בתי חולים", הסביר נציג משרד הבריאות דוד שוורץ.