תחנת החלל הבינלאומית
צילום: נאס"א

דיווח: ממשל טראמפ רוצה להפריט את תחנת החלל הבינלאומית

הוושינגטון פוסט פרסם כי לפי מסמך פנימי של נאס"א שהגיע לידי העיתון, הבית הלבן מתכנן להפסיק את תקצוב התחנה לאחר 2024 ולהעבירה לידיים פרטיות
מערכת כאן חדשות
11 בפברואר 2018
19:50

מסמך של סוכנות החלל האמריקנית נאס"א חושף כי הבית הלבן מתכנן להפריט את תחנת החלל הבינלאומית, כך פרסם היום (ראשון) עיתון הוושינגטון פוסט. לפי הדיווח, התוכנית היא להפסיק את מימון התחנה לאחר השנה 2024. לפי המסמך, "ייתכן כי המגזר התעשייתי יוכל להמשיך ולהפעיל מרכיבים או יכולות של תחנת החלל כחלק מפלטפורמה מסחרית עתידית".

לפי המסמך, הממשל מתכנן "סביבה חדשה שבה נאס"א היא לקוח אחד של תכנית טיסה לחלל במימון ובהפעלה לא ממשלתית, תוך הבטחת מעבר חלק". המסמך לא פירט מה המגזר הפרטי יעשה בתחנה, או אילו חברות יקבלו את השליטה בה.

המסמך הפנימי דל בפרטים בנוגע לאופן בו ההפרטה תעבוד. לפי המסמך, הבית הלבן יבקש ניתוחי שוק ותכניות עסקיות מהמגזר הפרטי. חברת בואינג מפעילה כיום את תחנת החלל עבור נאס"א, בעלות שנתית של 3-4 מיליארד דולר.

"נאס"א תרחיב את השותפויות המסחריות והבינלאומיות במהלך שבע השנים הקרובות כדי להבטיח את המשך הנוכחות האנושית במסלול הלווייני הנמוך ואת הגישה אליו", נכתב במסמך. העיתון צופה כי התכנית תתקל בחומת התנגדות, בייחוד בשל העובדה שארצות הברית השקיעה קרוב ל-100 מיליארד דולר כדי לבנות ולהפעיל את התחנה.

העיתון ציטט גורמים שהעלו סימני שאלה בנוגע לתכנית. זאת הן בשל קשיים שיתעוררו בשל הסכמים בינלאומיים עליהם חתומה ארצות הברית, והן בשל העובדה שהתחנה בנויה למחקר ולא למטרות רווח.

העברת התחנה לידיים פרטיות תהיה צעד נוסף בהעברת הגישה למסלול הלוויני הנמוך מנאס"א למגזר העסקי, כך שתוכל להתמקד בחקר החלל העמוק. משימות אספקה לתחנת החלל כבר הועברו לחברות כמו ספייס X ובהמשך החברה גם תטיס אליה אסטרונאוטים.