מפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין מבקר את הטייס הפ
צילום: דובר צה"ל

מפקד חיל האוויר ביקר את הטייס: "החלטתך הצילה את חייכם"

אלוף עמיקם נורקי עודד את הטייס שנפצע קשה בהפלת ה-F16 בסוף השבוע, ואמר כי נטישת המטוס הצילה את חייו ואת חיי הנווט, שנפצע קל. בצה"ל עדיין חוקרים מה גרם לפגיעת הטיל
ניצן גלוסמן
12 בפברואר 2018
07:17

מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, ביקר אתמול (ראשון) בבית החולים רמב״ם בחיפה את טייס הקרב שנפצע קשה במהלך תקיפת צה"ל בסוריה בסוף השבוע האחרון. אלוף נורקין אמר לטייס כי ״מהרגע שבו הבנת שאתה צריך לנטוש את המטוס קיבלת את ההחלטה הנכונה ובכך הצלת את חיי הנווט, רב-סרן א׳, ואת חייך שלך״. 

הטייס והנווט, שנפצע קל, נאלצו לבצע נטישת חירום של מטוס ה-F-16 בו היו מעל שטח ישראל. המטוס נפל בעקבות פגיעת טיל נ"מ מסוריה, אך בחיל האוויר עדיין מתחקרים מה בדיוק גרם לפגיעת הטיל - אם היה מדובר בתקלה במערכות המטוס או בטעות אנוש של הטייס. 

מצבו של הטייס, שעבר ניתוח, השתפר ומוגדר עתה בינוני. אתמול שוחרר הנווט מבית החולים.

ראש מטה חיל האוויר, תא"ל תומר בר, אמר אתמול בראיון לתוכנית קלמן-לברמן בכאן רשת ב' כי ההסלמה בצפון הסתיימה, אך בצה"ל ממשיכים לעקוב בדריכות אחר הנעשה מסוריה. בר ציין כי "בשלב זה נראה שהאירוע מאחורינו. אנחנו עדיין עוקבים ומתכננים את פעולות ההמשך".

ראש הממשלה בנימין נתניהו גם התייחס אתמול פעם נוספת להסלמה בגבול הצפון בסוף השבוע, והצהיר שישראל נתנה "מכות קשות לכוחות איראן וסוריה". בפתח ישיבת הממשלה השבועית, אמר נתניהו כי "הבהרנו בצורה חד-משמעית לכולם שכללי הפעולה שלנו לא השתנו במאומה".

תקיפת חיל האוויר בסוריה הגיעה בתגובה לחדירת מל"ט איראני לשטח מדינת ישראל דרך ירדן בלילה שבין יום שישי לשבת. בצה"ל זיהו את המל"ט מבעוד מועד, אך אפשרו לו להיכנס לשטח המדינה ואז הפילו אותו בעזרת שני מסוקי קרב.