כמיל טקלי (מימין) ודרע'אם ג'בארין (משמאל)
צילום: תקשורת שב"כ

מרצה למשפטים מטורקיה וערבי-ישראלי נעצרו בחשד לסיוע לחמאס

הותר לפרסום כי אזרח טורקי ותושב אום אל-פחם, שגויסו על ידי משוחרר בעסקת שליט, נעצרו בחודש שעבר בחשד לפעילות טרור
כרמלה מנשה וענבל תמיר
12 בפברואר 2018
15:12

שני חשודים, מרצה למשפטים מטורקיה וערבי-ישראלי, נעצרו בחודש האחרון על ידי שב"כ והמשטרה לאחר שגויסו לפעילות חמאס שמקורה בטורקיה - כך הותר היום (שני) לפרסום.

השניים הם כמיל טקלי, שנעצר ב-15 בינואר, ודרע'אם ג'בארין, אזרח ישראלי תושב אום אל-פחם שנעצר שישה ימים לאחר מכן. בחקירתם התברר שזאהר ג'בארין, בכיר חמאס שאחרי על תקציב הארגון והשתחרר בעסקת שליט, גייס אותם בזמן שהוא מקדם פעילות טרור ביהודה ושומרון. זאת בהנחייתו של סלאח אל-ערורי, סגן יו"ר חמאס.

בחקירתו של טקלי התברר שטורקיה תורמת להתעצמות הצבאית של חמאס. היא עושה זאת באמצעות חברת SADAT, שהוקמה בהנחיית עדנאן בשא, יועץ המקורב לגורמי ממשל טורקי. מטרת החברה היא לסייע בכספים ואמצעי לחימה להקמת "צבא פלסטין", שנועד להילחם נגד ישראל.

כמו כן, התברר שמתקיים קשר ישיר עם הרשויות הטורקיות. זאת באמצעות ג'האד יע'מור, פעיל טרור שהיה מעורב בחטיפת החייל נחשון וקסמן ושוחרר גם הוא במסגרת עסקת שליט.


מימין לשמאל עם כיוון השעון: בכיר חמאס זאהר ג'בארין, כמיל טקלה ודרע'אם ג'בארין

תפקידו של טקלי היה לסייע לפעילי חמאס שהגיעו לטורקיה להתבסס בה אישית וכלכלית, רובם משוחררי עסקת שליט. הוא עזר להם בהשגת אשרות שהייה ורכישת נכסים למגורים ועסקים. בנוסף עזר להם מבחינה עסקית במדינה בכך שרשם חברות על שמו.

בנוסף לכך, נחשפה פעילות ענפה של הארגון להלבנת הון, בהנחייתו של זאהר ג'בארין. חלק גדול מהלבנות הכספים נעשתה באמצעות חברת IMES, דרכו הלבין חמאס מיליוני שקלים שהוברו לרצועת עזה ולמדינות שונות. חשיבותה של החברה התבררה גם בחקירתו של דרע'אם ג'בארין.

תושב אום אל פחם גויס במהלך ביקוריו במדינה והפנייה אליו נעשתה בחסות פעילותה של החברה. במשך כשנה וחצי הוא הגיע למספר ביקורים בטורקיה והתבקש להעביר כספי לשטחי יהודה ושומרון. הוא קיבל מאות אלפי יורו לטובת תשתיות טרור של הארגון והוא הטמין אותם בנקודות מסתור. בחיפוש בביתו נתפס סכום של 91 אלף אירו.

במסגרת החקירה נעצרו חשודים נוספים, תושבי אום אל פחם, שסייעו לדרע'אם בטיפול בכספים. כמיל טקלי גורש מישראל בתום חקירתו, והעמדתו לדין של דרע'אם ג'בארין צפויה בימים הקרובים.