בנימין נתניהו ורוני אלשיך
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

המדינה לבג"ץ: לדחות על הסף את העתירה נגד הגשת ההמלצות בתיקי נתניהו

בתשובה שהגישה לבית המשפט, קבעה המדינה כי אין עילה למנוע את פרסום מסקנות המשטרה בנוגע לראש הממשלה והדגישה: "לא מדובר בהמלצה, אלא סיכום של תיק החקירה"
אמוץ שפירא ותמר אלמוג
12 בפברואר 2018
17:12

המדינה ביקשה היום (שני) לדחות על הסף את העתירה נגד פרסום המלצות המשטרה בתיקים שבהם חשוד ראש הממשלה בנימין נתניהו. בתשובה שהגישה לבג"ץ, קבעה המדינה כי אין עילה להתערב ולמנוע את פרסומן – והדגישה כי המשטרה מגישה סיכום עמדה, ולא המלצות בנוגע להעמדה או אי-העמדה לדין.

"המשטרה אינה מעבירה לגורמי התביעה 'המלצה' באשר לשאלה האם יש להעמיד חשוד פלוני לדין, קרי האם להגיש נגדו כתב אישום", נכתב בתשובת המדינה. "כל שמעבירה המשטרה, בהתאם להנחיות היועץ המשפטי לממשלה, במקרים שבהם מועבר סיכום - הוא סיכום של תיק החקירה ועמדתה לעניין מכלול התשתית הראייתית שנוצרה במסגרתו במהלך החקירה".

בנוסף, בתשובה הודגשה גם החשיבות בסיכום המשטרה: "יש חשיבות בהערכת הראיות על ידי הרשות החוקרת, שחוקריה הם אלה שגבו את ההודעות מהנחקרים והתרשמו מהם בצורה בלתי אמצעית. קבלת עמדת המשטרה בסוגיית דיות הראיות וכן בנוגע לפרטים נוספים שנקבעו על-ידי היועץ המשפטי לממשלה כאמור, היא כלי עזר חשוב לרשות התביעה לשם קבלת החלטה מושכלת בנוגע להעמדה או לאי-העמדה של פלוני לדין".

העתירה לבג"ץ נגד פרסום ההמלצות הוגשה על ידי עורך הדין יוסי פוקס, פעיל בבית היהודי ובעבר בליכוד. בריאיון שהעניק הבוקר לתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב', הסביר פוקס כי הוא פועל בשני כובעים: "לוחם צדק, ואיש המחנה הלאומי המעוניין שהממשלה תמלא את ימיה". לדבריו, "אין סיבה לאפשר למשטרה להשתמש בנוהג לא חוקי כדי להפיל ממשלה מכהנת".

האזינו לראיון עם מגיש העתירה לבג"ץ בקלמן-ליברמן:

עו"ד פוקס הוסיף כי לא סתם כך הוסמך היועץ המשפטי לממשלה לקבוע באופן בלעדי אם להגיש כתב אישום בנושא. לטענתו, כל מהלך שקודם להחלטת היועץ פוגע בשיקול דעתו ופוגם בהליך. לצד זאת, הוא הדגיש כי אם תתקבל החלטה להגיש כתב אישום נגד נתניהו לאחר שימוע - ראש הממשלה לא יוכל להישאר בתפקידו יום אחד נוסף.

ראש הממשלה הגיב להגשת העתירה נגד פרסום ההמלצות בעניינו, והבהיר כי לא לקח בה חלק. "איננו מכירים את העתירה הזאת, שמסתבר שהוגשה לפני זמן רב. כמובן שהיא לא מטעמנו ואינה בידיעתנו. ממילא איננו מייחסים חשיבות להמלצות שכולם מבינים היום מה ערכן", נמסר מטעמו של נתניהו.

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי המשטרה סיימה את הדיונים בסיכומי חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו בתיקים 1000 ו-2000, ומוכנה להגיש את ממצאיה לפרקליטות ולפרסם את ההמלצות בתוך ימים ספורים. אתמול כבר התקיים דיון ראשון בנושא בראשות המפכ"ל רוני אלשיך, ולא צפויים דיונים נוספים.