מחאת הנכים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

העלאת קצבת הנכים אושרה בכנסת בקריאה שנייה ושלישית

הקצבה תעלה בפעימה הראשונה ל-3,700 שקל. בקרב הנכים ישנם עדיין מתנגדים למהלך שטוענים כי בהצעת החוק הסופית הוכנסו שינויים שאינם תואמים לסיכומים מול הממשלה
נופר משה וזאב קם
13 בפברואר 2018
10:20

מליאת הכנסת אישרה הלילה (שלישי) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק הממשלתית להעלאת קצבאות הנכים. על פי החוק, כבר בחודש הבא תעלה הקצבה ל-3,270 שקל - העלאה של כמעט אלף שקל. בהצעת החוק תמכו 84 חברי כנסת ולא היו מתנגדים.

בפעימות ההמשך תעלה הקצבה ל-3,700 עד 4,000 שקלים. המסגרת התקציבית הכוללת של כלל הפעימות היא 4.341 מיליארד שקלים.

שר העבודה והרווחה חיים כץ התייחס לאישור החוק הממשלתי ואמר: "היעד היה ונותר קצבה בגובה שכר מינימום וההצעה הממשלתית שאושרה היום היא צעד ראשון ומשמעותי בדרך אליו. כשר הממונה על אוכלוסיית הנכים בכללותם, דאגתי כי כל אוכלוסייה ובמיוחד אלו שקופחו והוזנחו במשך שנים, תקבל מענה הולם. נלחמתי מול פקידי האוצר שהקצבה תוצמד לשכר הממוצע במשק ושהנכים בגיל הפרישה יהנו מתוספת לקצבה".

למרות אישור החוק, בקרב אוכלוסיית הנכים ישנם רבים שבכוונתם להמשיך את המבאק בטענה שבחוק הוכנסו שינויים שאינם תואמים את הסיכומים מול הממשלה. קבוצת "הנכים הופכים לפנתרים" הודיעה על המשך המאבק, ועל כך שיחליטו בהמשך על הצעדים הבאים.

חבר הכנסת דוד ביטן (ליכוד) התייחס גם כן לנושא הבוקר בראיון לתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב'. "הבעיה הגדולה היא שהכניסו עוד קהלים שלא היו בהסכם הראשוני כמו הקשישים-הנכים, שהממשלה הייתה צריכה לדאוג להם ללא קשר", אמר ביטן. "הבעיה הנוספת היא שהיה ויכוח עם האוצר והביטוח הלאומי על אחוז הקשישים שייתווספו עד 2021. הממשלה לצערי הרב פעלה לאט ולכן הפעלנו לחצים".