שר הביטחון אביגדור ליברמן
צילום: פלאש 90

ליברמן בהתייחסות ראשונה להסלמה בצפון: "זה הזמן לנשוך"

שר הביטחון אמר כי ישראל תגיב על כל פרובוקציה ותשמור על האינטרסים הביטחוניים שלה. ליברמן גם שיבח את התיאום הביטחוני עם הפלסטינים, שלטענתו תרם להצלת החיילים בניסיון הלינץ' בג'נין
רועי שרון וניצן גלוסמן
13 בפברואר 2018
10:47

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס הבוקר (שלישי) לראשונה להסלמה בצפון שאירעה בסוף השבוע האחרון ואמר כי "נגיב על כל פרובוקציה, ונמשיך להגן על האינטרסים הביטחוניים החיוניים שלנו". את הדברים ליברמן בביקור בקריית שמונה והוסיף: "אם אני רוצה לעשות פרפרזה על הפתגם הידוע - "זה לא הזמן לנבוח, זה הזמן לנשוך" ואנחנו ננשוך חזק, אך אני מקווה שלא נצטרך לעשות את זה.

"אנחנו מנהלים את העניינים גם בנחישות וגם באחריות, אין שום מגבלות ואנחנו לא מקבלים שום מגבלות". שר הביטחון התייחס גם לתיאום מול רוסיה והסביר כי הקשר עם פוטין טוב. "זה קשר יעיל, גם כשאנחנו לא מסכימים עצם העובדה שיש דיאלוג פתוח וכן מונע הרבה חיכוכים מיותרים. ארצות הברית זו בעלת הברית הכי חשובה שלנו, ראינו גם לאחר הפעולה לפני כשלושה ימים שהם התייצבו בגלוי, נתנו גב למדינת ישראל ואנחנו מודים על כך".

תקיפת ישראל בסוריה החלה בעקבות חדירת קטב"מ איראני לשטח מדינת ישראל דרך ירדן. בצה"ל זיהו את המל"ט מבעוד מועד, אך אפשרו לו להיכנס לשטח המדינה ואז הפילו אותו בעזרת שני מסוקי קרב. בתגובה לאירוע, צה"ל תקף את קרון השליטה ממנו הוטס המל"ט בשדה התעופה T4 בעומק סוריה.

במהלך המשימה נורו לעבר כח צה"ל עשרות טילי נ"מ (נגד-מטוסים), ומטוס F16 של חיל האוויר ננטש בתחום שטח מדינת ישראל לאחר שנפגע. טייס אחד נפצע קשה ונזקק לניתוח, וטייס אחר נפצע קל. כמענה לשיגור טילי הנ"מ, יצא צה"ל לסבב של תקיפות ברחבי סוריה, בהן הותקפו 12 מטרות, כולל מערכי נ"מ וארבע מטרות איראניות.

יירוט הקטב"מ האיראני:


ראש הממשלה בנימין נתניהו גם התייחס השבוע להסלמה בגבול הצפון בסוף השבוע, והצהיר שישראל נתנה "מכות קשות לכוחות איראן וסוריה". בפתח ישיבת הממשלה השבועית, אמר נתניהו כי "הבהרנו בצורה חד-משמעית לכולם שכללי הפעולה שלנו לא השתנו במאומה".

במהלך הביקור בקריית שמונה הבוקר התייחס ליברמן גם לניסיון הלינץ' בחייל ובחיילת צה"ל שאירע אתמול בג'נין. "פה מגיעה כמובן גם מילה טובה לאותו תיאום ביטחוני וגם לשוטרים הפלסטינים", אמר שר הביטחון. "גם הפלסטינים מבינים שתיאום ביטחוני זה אינטרס הדדי וזה אינטרס משותף".

כ-200 מתפרעים תקפו את החייל והחיילת שתעו ברכבם ונכנסו בשוגג לג'נין. החיילת נפצעה בינוני וסובלת בחתך ממצחה כתוצאה מיידוי אבנים, והחייל נפצע קל. כמו כן, נשקו של החייל נגנב אך הוחזר הבוקר לישראל.