דונלד טראמפ
צילום: אי-פי

למרות האיום: טראמפ לא קיצץ סיוע למדינות שהתנגדו להכרה בירושלים בירת ישראל

בדיקת אתר החדשות Buzzfeed מראה כי בהצעת תקציב משרד החוץ האמריקני שהוצג אמש אין קיצוץ כזה. בכיר אש"ף סאאב עריקאת: העסקה האולטימטיבית של טראמפ הפכה לעסקת האולטימטום
עמיחי שטיין ודנה בן שמעון
13 בפברואר 2018
13:52
עודכן ב 14:03

בחודש דצמבר רגע לפני ההצבעה באו"ם שדחתה את החלטת הממשל האמריקני להכיר בירושלים בירת ישראל, הודיע נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי יעצור העברתם של מיליארדי דולרים, כספי סיוע שמעבירה ארצו למדינות שהתנגדו להחלטת וושינגטון. אבל, בדיקת אתר החדשות Buzzfeed מעלה כי למרות האיום, קיצוץ שכזה כלל לא מופיע בהצעת תקציב מחלקת המדינה לשנת 2019 שהוצג אמש (שני). למעשה, בדיקת האתר מראה כי מדינות רבות שהצביעו נגד עמדתה של ארה"ב בעניין כמו זימבאבווה, סומליה או ניגריה, דווקא זכו בהצעת התקציב לחלוקת כספי סיוע.  

כזכור, אמר הנשיא טראמפ כי מי שיצביע בעד ההצעה "יחסוך לאמריקנים המון". גם שגרירת ארצות הברית באו"ם ניקי היילי אמרה כי ארצה והנשיא טראמפ לוקחים באופן אישי את ההצבעה והודיעו שיספרו את שמות המדינות שיצביעו נגד המדיניות האמריקנית. רק 9 מדינות תמכו במדיניות האמריקנית בהצבעה. 128 הצביעו נגדה. ועדיין, הצעת תקציב מחלקת המדינה כוללת סעיפים בני מאות מיליוני דולרים לסיוע למדינות שהצביעו נגד ארצות הברית.

בד בבד מותח היום בכיר אש"ף סאאב עריקאת ביקורת על הנשיא טראמפ ועל הממשל הנוכחי. במאמר דעה שמתפרסם בניו יורק טיימס כותב עריקאת כי העסקה האולטימטיבית של טראמפ הפכה לעסקת האולטימטום, כלשונו. "הממשל, שמאשים את הפלסטינים במבוי הסתום הנוכחי, לא מזכיר שבין פברואר לנובמבר 2017 היו לנו יותר מ 30 פגישות עם בכירי הממשל ו-4 מפגשים בין שני המנהיגים עצמם (עבאס וטראמפ). בתקופה הזאת, הצוות הפלסטיני הציג עמדות מפורטות כולל מפות. זה לא הביא לנו הרבה".

עריקאת ממשיך ותוקף את הנשיא טראמפ בסוגיית ירושלים. "כאשר הכריז על ירושלים בירת ישראל, הוא הציב את הפלסטינים במצב בלתי אפשרי והצטרף למשחקי ההאשמות של ישראל. הוא שבר מדיניות של ממשלים קודמים. לקח צד, נותן כיסוי לגישות הרדיקליות של הימין בישראל והממשל שלו מסרב להתעמת עם ישראל בכל נושא. מכיוון שממשלת ישראל הנוכחית מתנגדת לפתרון 2 המדינות, גרינבלט וקושנר סרבו לדבר איתנו על הנושאים המרכזיים. כעת הוא מעורב במשחק כוח נוסף, להוריד את נושא הפליטים מהשולחן", דברי עריקאת.