אבי גבאי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

גבאי לרבני הציונות הדתית: "אולי עשיתם חשבון נפש אחרי רצח רבין, אבל זה עבר"

יו"ר המחנה הציוני אמר בכנס "בשבע" כי הרבנים ממלאים את פיהם מים בנקודות מחלוקת, ובכך פוגעים באוכלוסיות שונות, כמו להט"בים ונשים, ומפלגים את החברה הישראלית. "ריבונו של עולם, מתי תפסיקו לשתוק?"
אוריה אלקיים
13 בפברואר 2018
14:46

"אולי אז, עשיתם את חשבון הנפש הציבורי, אבל זה עבר לכם ברגע שחזרתם לעמדת כוח", כך אמר היום (שלישי) יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי בהתייחס לרצח ראש הממשלה יצחק רבין. גבאי, שדיבר בכנס ירושלים של העיתון בשבע, מתח ביקורת על רבני הציונות הדתית ואמר כי "בשנים האחרונות, בכל נקודת מחלוקת בחברה הישראלית, בולטת נוכחות הרבנים החרד"לים. והיא בולטת, לצערי, בעיקר כשהיא מפלגת, מקצינה, מדירה ומסיתה".

"ריבונו של עולם, מתי תפסיקו כבר לשתוק?", תקף גבאי ומנה אמירות של רבנים שלא זכו לתגובה, לדבריו, ובהן האמירה ראש המכינה הצבאית בעלי הרב יגאל לוינשטיין כי הצבא הופך בנות ללא יהודיות, דברי הרב קלנר על "נחיתותה הרוחנית והאינטלקטואלית של האישה" והתבטאויותיו של רב העיר צפת שמואל אליהו שאמר כי אין להשכיר דירות לערבים וקרא לפיטורי הרמטכ״ל על רקע הקמת יחידות מעורבות. "גם כאשר ראש ממשלה ושרים מסיתים נגד מחצית מהעם היהודי ומדביקים להם כינויים של בוגדים ואויבים - אתם שותקים. השתיקה הזו הדהדה בימי אוסלו, והגיעה לשיא לפני רצח רבין".

גבאי תקף גם את שתיקת הרבנים "כשרב משפיל את הקהילה הלהט״בית", בהתייחס לדברי הרב לוינשטיין שקרא ללהט"בים "סוטים", והוסיף עוד כי "כן, הגיע הזמן שתכירו במציאות. להט"בים נמצאים גם אצלכם בקהילות, והם לא פחות טובים מאף אחד אחר". בנוגע למשבר הכותל אמר גבאי כי רבני הציונות הדתית לא רק שותקים, אלא "לוקחים חלק פעיל בהקצנה הזו, שאין מאחוריה הלכה כלשהיא".

גבאי הוסיף כי הוא יודע שהביקורת שהוא מותח קשה, אך אמר כי יש קולות מתונים שמסכימים עם עמו. הוא התייחס לילדותו בירושלים ואמר כי הוא זוכר את שכניו, חניכי בני עקיבא, יוצאים לפעולות משותפות של בנים ובנות. היום, אמר גבאי "המתינות נעלמה. הרבנים החרד"לים מעודדים הפרדה מגדרית כבר בגילאי הגן והיסודי. מערכת החינוך החרד"לית הופכת להיות גטו חד-גוני". גבאי קרא לקולות המתונים לא לשתוק אל מול הדברים הללו וציין כי "החברה הישראלית זקוקה לריפוי. לאיחוי הקרעים".