ח"כ יהודה גליק עם מנהיגי מפלגת החירות

חרף הביקורת: ח"כ גליק נפגש עם מנהיגי מפלגת החירות האוסטרית

חבר הכנסת אמר לאחר הפגישה עם חברי המפלגה הימנית-קיצונית, אותה ישראל מחרימה, כי שטראכה חזר בפניו על רצונו להעביר את שגרירות אוסטריה לירושלים
גילי כהן ואנטוניה ימין
13 בפברואר 2018
15:32

חבר הכנסת יהודה גליק (הליכוד) נפגש היום (שלישי) עם סגן הקנצלר של אוסטריה, כריסטיאן שטראכה, ועם שרת החוץ האוסטרית, קרין קנייסל, העומדים בראש מפלגת החירות האוסטרית. ישראל מחרימה את היחסים עם המפלגה הימנית-קיצונית, וגם הקהילה היהודית באוסטריה מתנגדת בתוקף לקיום יחסים עם המפלגה.


לאחר הפגישה אמר גליק כי שטראכה חזר בפניו על עמדתו כי יש להעביר את שגרירות אוסטריה לירושלים, אולם הודה כי מדובר בדעת מיעוט במדינתו. "הוא רצה להכניס את זה להסכם הקואליציוני. הוא ימשיך במאמציו לשכנע את האוסטרים בצדקתו", סיפר.

גליק ספג ביקורת על עצם נסיעתו למפגש. טרם הפגישה אמר כי הוא מתכוון לדון עם שטראכה "בדרכים להיאבק בשנאה, באנטישמיות ובגזענות באוסטריה, ועל דרכים לחזק את האמון והקשר בין אוסטריה ומדינת ישראל בכלל ועם מפלגת החירות בפרט".

גורמים בישראל תהו אם המפגש נועד להכשיר את היחסים עם מפלגת החירות. בעקבות שילובה של המפלגה בממשלה האוסטרית, הודיעו בישראל כי יקיימו מפגשים עם דרגי עבודה בלבד במשרדיהם בהם מכהנים שרים מהמפלגה.

אתמול אמר גליק כי הוא קורא "לראש הממשלה ולמשרד החוץ למצוא את הדרך לבנות מסלול נכון לעבודה משותפת עם כל שרי הממשלה באוסטריה כפי שראוי שיהיה בין מדינות ידידותיות עם אינטרסים משותפים".

גליק גם פרסם אתמול פוסט בעמוד הפייסבוק שלו, בו הוא הסביר על הסיבות למפגש. "לאחר תקופה ארוכה, שהעמדה השולטת בכיפה באירופה הייתה עמדה של טשטוש והשטחת זהויות, מדינות אירופה מחפשות את זהותן. אבל מסתבר שטבע האדם הוא שאיננו מוכן לקבל טשטוש זהויות בסגנון של 'אין אידיאולוגיות, כולם אותו דבר, כולנו אירופה, אין גבולות'. לכן, בשנים האחרונות אנחנו עדים לתופעה, שהולכת ומתחזקת במדינות רבות ברחבי העולם, בה מפלגות המדגישות את הצד הלאומי צוברות יותר ויותר כוח", כתב חבר הכנסת.

הוא הוסיף ותהה: "האם גאווה לאומית חייבת להיות מבוססת על שנאת האחר? האם הכלה ופטריוטיות בהכרח עומדות בסתירה זו לזו? האם לאומיות חייבת להיות אקסקלוסיבית ולא אינקלוסיבית?".

בפוסט ציין גליק לחיוב את מנהיג המפלגה שטראכה, שכן "קבע לעצמו קווים אדומים ברורים, שכוללים חוסר סובלנות מוחלט לאנטישמיות, לניאו-נאציזם, לגזענות, להכחשת שואה. וכן – הוא רואה במדינת ישראל שותף טבעי". גליק הוסיף כי שטראכה מודע לדאגות בישראל ובקהילה היהודית בארצו בפרט ובאירופה בכלל, ולכן הוא מקבל בהכנעה את אלה שהחליטו להחרים אותו, אך מחפש שותפים נאמנים לדרכו.

לכאן חדשות נודע ביום שישי כי משרד החוץ לא נשאל בנוגע לעמדתו לקראת הנסיעה של גליק. גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו כי שגליק לא עדכן אותם על המפגש עם שטראכה.

בדצמבר הנחה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להחרים את שרי הימין הקיצוני בממשלה החדשה באוסטריה, בראשות שטראכה - כולל שרת החוץ. גורם במשרד החוץ אמר אז כי נורמליזציה של המפלגה עלולה ליצור משבר עם הקהילה היהודית באוסטריה.