טראמפ ועבדאללה בווישנגטון
צילום: אי-פי

חרף איומי טראמפ: ארה"ב תסייע לירדן ב-1.27 מיליארד דולר בשנה

הסכם ההבנות האמריקני עם עמאן יימשך חמש שנים, על אף האיום של הנשיא האמריקני לפני כחודשיים להפסיק את הסיוע למדינות שהצביעו נגד הכרזתו על ירושלים בעצרת האו"ם. טילרסון על תכנית השלום של הבית הלבן: "במצב די מתקדם"
רויטרס
14 בפברואר 2018
12:18

ארצות הברית וירדן אישרו הבוקר (רביעי) את המשך הסיוע הכלכלי לעמאן בחמש השנים הקרובות, בהיקף של 1.275 מיליארד דולר בשנה. שר החוץ האמריקני, רקס טילרסון, הגיע לירדן במסגרת סיורו באזור ומזכר ההבנות בין המדינות צפוי להיחתם במעמד הביקור.

ההחלטה הגיעה בניגוד להבטחות הנשיא האמריקני, דונלד טראמפ, כי יפסיק את הסיוע למדינות שהצביעו בעצרת האו"ם נגד הכרזתו על ירושלים בירת ישראל. ירדן הייתה אחת מאותן מדינות שהצביעו נגד. כמו כן, הפרסום מגיע על רקע המצב הכלכלי הקשה בממלכה ההאשמית. רק לאחרונה הטילה הממשלה מסים נוספים וביטלה את הסובסידיה על מספר סוגי לחם.

"המחויבות האמריקנית לקיים את ההבטחה לשמור על סיוע יציב לממלכה משקפת את עומק היחסים האסטרטגיים שלנו ואת ההכרה בתפקידה המרכזי של ירדן בשמירה על היציבות האזורית", אמר בכיר ירדני. יש לציין כי מזכר ההבנות הקודם בנושא הסיוע בין המדינות היה במשך שלוש שנים.

במהלך ביקורו בירדן אמר טילרסון כי תכנית השלום החדשה של הבית הלבן נמצאת במצב "די מתקדם" והנשיא טראמפ יחליט מתי להודיע עליה. הוא הוסיף כי ראה את התכנית וכי "היא נמצאת בפיתוח מזה מספר חודשים". 

שר החוץ האמריקני הגיע למזרח התיכון וביקר במצרים ובכווית ובהמשך צפוי להגיע לטורקיה. בנאומו בכווית הוא טען כי למרות סופן של פעולות הלחימה הגדולות נגד דאעש הארגון עדיין לא הובס. כמו כן, הוא הבטיח שארצות הברית תעביר סיוע של 200 מיליון דולר לייצוב אזורים משוחררים בסוריה.

רגע לפני ההצבעה באו"ם בחודש דצמבר האחרון הודיע נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, שיעצור העברתם של מיליארדי דולרים, כספי סיוע שמעבירה ארצו למדינות שהתנגדו להחלטת וושינגטון. אבל מבדיקת אתר החדשות Buzzfeed עולה שקיצוץ שכזה כלל לא מופיע בהצעת תקציב מחלקת המדינה לשנה הבאה. למעשה, בדיקת האתר מראה כי מדינות רבות שהצביעו נגד עמדתה של ארצות הברית כמו זימבאבווה, סומליה או ניגריה, דווקא זכו בהצעת התקציב לחלוקת כספי סיוע.