חלקי טיל נ"מ סורי שנפל בלבנון
צילום: אי-פי

דיווח: ישראל אספה את אחד הטילים שנורו לעבר מטוס הקרב שהופל

עיתון במפרץ: "סוכנים ישראלים" אספו משטח סוריה את חלקי הטיל, מסוג SAM 5, לצרכי בדיקה
ערן זינגר
15 בפברואר 2018
09:08

ישראל אספה משטח סוריה את אחד הטילם שנורו לעבר מטוס הקרב שהופל בשבת האחרונה - כך מפרסם הבוקר (חמישי) כלי התקשורת הערבי מהמפרץ"אלח'ליג' אונליין".

מקורות סורים מסרו לעיתון כי "סוכנים" של ישראל אספו את חלקי הטיל מסוג "SAM 5" מהאיזור שנפל בו, בין העיירות עין א-תינה ואלקסייבה. לדברי אותם מקורות, חלקי הטיל נלקחו לבדיקה "מסויימת". 

חוקר צבאות ערב, אלוף משנה במיל' פסח מלובני,  אמר לערן זינגר בתכנית "מרחאבית" כי "סוריה משמשת כקלף כדי להתמודד מול השחקן האמריקני". הוא הוסיף כי "האיראנים מנצלים את זה שהרוסים עסוקים בבחירות" ולא נמצאים בתשומת לב מלאה לנעשה בסוריה.

אמש דיווחה רשת "אל-מיאדין" הלבנונית, המזוהה עם ארגון הטרור חיזבאללה, כי מערכות הגנה אווירית בסוריה ירו לעבר כלי טיס ישראלי בלתי-מאויש באזור קוניטרה בדרום סוריה. על פי הדיווח, הירי אילץ את הכלי הבלתי-מאויש לחזור למרחב האווירי הישראלי. 

בשבת האחרונה חדר מל"ט איראני לשטח מדינת ישראל דרך ירדן. בצה"ל זיהו את המל"ט מבעוד מועד, אך אפשרו לו להיכנס לשטח המדינה ואז הפילו אותו בעזרת שני מסוקי קרב. בתגובה לאירוע, צה"ל תקף את קרון השליטה ממנו הוטס המל"ט בשדה התעופה T4 בעומק סוריה.


במהלך המשימה נורו לעבר כח צה"ל עשרות טילי נ"מ (נגד-מטוסים), ומטוס F16 של חיל האוויר ננטש בתחום שטח מדינת ישראל לאחר שנפגע. טייס אחד נפצע קשה ונזקק לניתוח, וטייס אחר נפצע קל. כמענה לשיגור טילי הנ"מ, יצא צה"ל לסבב של תקיפות ברחבי סוריה, בהן הותקפו 12 מטרות, כולל מערכי נ"מ וארבע מטרות איראניות.

ביום שלישי דווח בכאן רשת ב' כי אתר אופוזיציה בסוריה ציטט גורמים המקורבים למשטר הסורי, לפיהם בתקיפות הישראליות היו פגיעות מדויקות במטרות איראניות בלבד ובהן גם בטייסים ובטכנאים שתפקידם להפעיל כלי טיס בלתי מאויישים. זאת בעוד שבבסיס היו גם גם מטוסים של חיל האוויר הסורי וכוחות רוסיים, שלא נפגעו.

ביום חמישי האחרון נורתה אש משטח סוריה לעבר כלי טיס ישראלי בלתי מאויש. מספר קליעים נמצאו בכפר מג'דל שמס שבצפון רמת הגולן. לא היו נפגעים אך נזק נגרם לבית. גורמים המזוהים עם משטר אסד הפיצו תיעוד עם רגעי הירי.