כוחות הביטחון מפנים את בית הספר
צילום: אי-פי

במסכת גז ועם רובה: הרוצח מפלורידה הפעיל את אזעקת האש והחל לירות

ניקולאס קרוז שטבח ב-17 בני אדם בבית הספר, הוא חובב כלי נשק שהושעה מהתיכון בשנה שעברה. מחקירה ראשונית התברר שהוא גרם לבהלה במקום כדי לגרום לכמה שיותר נפגעים
מערכת כאן חדשות
15 בפברואר 2018
11:16

הרוצח באירוע הירי בבית הספר בפלורידה אמש (רביעי) הגיע למקום כשהוא חמוש ברובה ואקדח וחבש מסיכת גז, כך עולה מפרטי החקירה. היורה, ניקולאס קרוז בן ה-19, הושעה מתיכון מרג'ורי סטונמן דאגלס בפרקלנד לאחר תגרה עם חברתו לשעבר בשנה שעברה. הוא פתח וירי והרג 17 בני אדם, מה שהפך לאירוע הטבח הקטלני השני בגודלו בבתי ספר בארצות הברית.

לפי גורמי הביטחון הגיע קרוז למקום כשהוא חמוש בכלי נשק, תחמושת ורימוני עשן. כדי לגרום בהלה במקום הוא הפעיל את אזעקת האש ובכך גרם לתלמידים והמורים לצאת מהכיתות. לאחר מכן הוא פתח בירי, שנמשך דקות ארוכות, וגרם למותם של 17 בני אדם ולעשרות פצועים. קרוז נמלט מהמקום ונתפס על ידי המשטרה במרחק של כשני קילומטרים מהזירה. השריף המקומי ציין שנגד קרוז הוגשו 17 אישומים של רצח מתוכנן מראש.


מבירור שעשתה המשטרה לגביו התברר שהוא חובב כלי נשק, ובעבר העלה לחשבון האינסטרגם שלו תמונות עם סכינים ואקדחים. צ'אד וויליאמס, שלמד עם קרוז, סיפר לרויטרס: "הוא היה משוגע על רובים ולא היו לא חברים רבים. הוא היה עושה כל דבר מטורף בשביל הצחוק אבל הוא היה בצרות". תלמיד נוסף אמר: "הייתי אומר שהוא לא היה הילד הכי נורמלי, הוא דיבר הרבה על אקדחים וסכינים אבל אף אחד לא התייחס אליו ברצינות".

נועה גולן, תלמידת בית הספר שהייתה במקום שוחחה עם דב גיל-הר בכאן רשת ב': "יצאנו לדשא כי חשבנו שזה תרגיל, אבל אז שמענו את הירי והמורה אמרה לנו לרוץ. היינו הכי רחוקים ולכן היינו היחידים שיכלו לברוח, אבל שאר התלמידים התחבאו בכיתות, בארון או ליד החלון. רצו שנרוץ לאיזו חנות אבל אני גרה ליד בית הספר אז רצתי הביתה".

לדבריה, "אני מכירה חלק מהנפגעים. לא כל כך הכרתי את הרוצח, אבל דיברתי איתו כמה פעמים כי הוא עבד בחנות ליד הבית שלי. הוא נראה לי איש מוזר כזה, ועכשיו אני יודעת למה", הסבירה נועה.

אמה של נועה, לימור, הוסיפה: "זה לא נכון מה שמפרסמים, שאי אפשר להיכנס עם נשק לבתי ספר, עובדה שאפשר. הוא נכנס עם נשק מאוד גדול, ולקח המון זמן עד שמצאו אותו. אין כאן הרבה ביקורת לצערי, מאוד קל לקנות כאן נשק".

אחת מההרוגים באירוע היא ג'יימי גוטנברג, תלמידה יהודיה שלמדה באותו תיכון. אחיה הצליח להימלט מהמקום ויצר קשר עם הוריו כעבור מספר שעות. ממשרד החוץ נמסר כי לא ידוע על נפגעים ישראלים בטבח.

בעקבות האירוע כתב נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בחשבון הטוויטר שלו: "הרגע שוחחתי עם המושל ריק סקוט. אנחנו עובדים במשותף עם רשויות החוק בנושא אירוע הירי הנוראי בבית הספר בפלורידה".