פרופסור סרג'יו הרט

זוכה פרס ישראל לחקר הכלכלה: "מצב המדע בישראל בירידה לעומת איראן"

פרופ' סרג'יו הרט התראיין לכאן רשת ב' ואמר כי בישראל לא נותנים מספיק משקל למדע, ולא מייחסים חשיבות לנושא בריחת המוחות. "מאוד קשה היום למדענים צעירים בארץ"
מערכת כאן חדשות
15 בפברואר 2018
17:55

הזוכה הטרי בפרס ישראל לחקר הכלכלה והסטטיסטיקה, פרופסור סרג'יו הרט מהאוניברסיטה העברית, מותח ביקורת על מצב המדע בישראל וטוען כי יש הידרדרות במצב המדע במדינה לעומת המצב באיראן. את הדברים אמר היום (חמישי) בראיון בכאן הערב בכאן רשת ב'.

"המדע אינו מקבל את המשקל הראוי לו", אמר זוכה פרס ישראל. "חלה ירידה, בעוד שבאיראן המצב משתפר, וזה מדאיג. ישראל אינה משקיעה מספיק במדע, אף שיש צורך דחוף בהשקעות ארוכות טווח.

"לא מייחסים מספיק חשיבות לנושא של בריחת מוחות. מדענים צעירים מתקשים להתקדם ועוזבים לחוץ לארץ ולא חוזרים. יש קושי להביא מדענים לישראל. אנחנו חייבים לייצר מדע. חייבים לדאוג לקשרים של ישראל עם העלום. אי אפשר ליצור מדע מבוד מהעולם. כשמדברים על המצב המצוין של המדע בישראל, מדברים על מדע שמבוסס על פעם. המדע בישראל כבר לא בשמים, זה לא מה שהיה בעבר".

שר החינוך נפתלי בישר היום לפרופ' הרט על זכייתו בפרס ישראל. בנימוקי ועדת הפרס צוין: "פרופ׳ סרג׳יו הרט מהמחלקה לכלכלה והמחלקה למתמטיקה באוניברסיטה העברית הוא מבכירי הכלכלנים בארץ ובעולם. יש לו תרומה חשובה בהבנת ההתכנסות לשווי משקל בשוק, הערך של שחקן במשחק, כיצד נוצרים קרטלים בשווקים ובפיתוח מדדי סיכון אוביקטיביים".