זירת פיגוע (ארכיון)
צילום: פלאש 90

בצעד חריג: הפצ"ר הורה לחקור מות פלסטינית מאש צה"ל ב-2015

בצבא קבעו תחילה כי אין צורך לחקור את מותה של סמאח עבדאללה, שנורתה כשחלפה בזירת ניסיון פיגוע. כעת, בעקבות עתירה של משפחתה לבג"ץ, תיפתח חקירה פלילית במצ"ח
ענבל תמיר
15 בפברואר 2018
21:20

הפרקליט הצבאי הראשי, תא״ל שרון אפק, החליט באופן חריג לפתוח בחקירה פלילית במצ"ח לבירור מותה של פלסטינית שנורתה למוות מאש צהל בנובמבר 2015 – כך פורסם היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. בעבר נקבע בצה"ל כי אין צורך לפתוח בחקירת המקרה, אך לאחר עתירה שהוגשה לבג״ץ, הפרקליט הצבאי החליט כי חקירה כן תיפתח לבירור נסיבות מותה.

הפלסטינית, סמאח עבדאללה, שהייתה אז בת 18, נסעה ברכב משפחתה סמוך למחסום חווארה בזמן שבמקום התרחש ניסיון לפיגוע דקירה. עבדאללה, שלא הייתה קשורה לאירוע, נורתה בעת שישבה ברכב ונפצעה קשה. היא מתה מפצעיה בהמשך בבית החולים. לאחר האירוע סברו בצה"ל כי אין חשד לעבירה ולכן אין לפתוח בחקירה פלילית, משום שלפי הצבא הירי כוון לעבר המחבל ופגע בה בטעות.


לפי הפרקליטות הצבאית, החקירה נפתחה בעקבות טענות שהעלתה משפחתה של עבדאללה בהשגה שהוגשה ליועץ המשפטי לממשלה וכן בעתירה לבג"ץ. בין היתר, נטען כי ייתכן שההרוגה נפגעה מירי שחדר את השמשה הקדמית של הרכב, ואולי אף מירי שבוצע ממגדל שמירה.

ההחלטה הגיעה רק לאחר שבני משפחתה של עבדאללה, בסיוע ארגון "יש דין", עתרו לבג"ץ בדרישה לפתוח בחקירת המקרה. בנוסף, הם העלו דרישה עקרונית שהשופטים יבהירו כי יש לפתוח בחקירת מצ"ח בעקבות מותם של פלסטינים - גם במקרים של אלימות מצד יחידים והפרות סדר אזרחיות. על פי מדיניות הצבא כיום, לא נפתחת חקירה כאשר ירי מבוצע במסגרת אירוע בעל אופי לחימתי.

עו"ד סופיה ברודסקי מהצוות המשפטי של יש דין מסרה בתגובה: "מכעיס ומצער שכדי להביא את הגורמים האמונים על אכיפת החוק בצבא לעשות את המוטל עליהם, ולחקור הריגה של צעירה שנסעה לתומה עם משפחתה, נדרשים עררים והשגות ועתירות לבג"ץ ועיכוב של שנתיים. העובדה הזאת מצביעה על הזלזול הנורא של גורמים אלה כשמדובר בחייהם של פלסטינים.

"לצד הסיפוק מהעובדה שחקירה אכן תפתח, קשה לחמוק מהרושם שההחלטה נועדה למנוע דיון בבג"ץ בסוגיה העקרונית שעתירתנו העלתה. אנחנו נמשיך לפעול למען השגת צדק למשפחתה של סמאח, וגם לוודא שרשויות אכיפת החוק בצבא עושות את עבודתן כראוי וחוקרות מקרי מוות של פלסטינים ,כפי שהחוק מחייב וכפי שהיועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט התחייב בעת שכיהן כפצ"ר".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "לאור עובדות חדשות שנמסרו בהשגה ובעתירה לבג"ץ, וכפי שמסרה היום המדינה לבג"ץ, החליט הפצ"ר על פתיחה בחקירת מצ"ח לבירור הטענות שהועלו על ידי משפחתה של עבדאללה".