ראש עיריית כפר סבא, יהודה בן חמו
צילום: פלאש 90

כתב אישום נגד ראש עיריית כפר סבא, יהודה בן חמו, בגין מרמה והפרת אמונים

יהודה בן חמו מואשם בין היתר גם בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, גניבה בידי עובד, הטרדת עד ועבירות מס. הפרקליטות: להרחיקו מתפקידו ועיסוקו כראש עיר
שלי טפיירו
16 בפברואר 2018
13:06

פרקליטות מחוז מרכז הגישה היום (שישי) לבית המשפט המחוזי מרכז כתב אישום נגד ראש עיריית כפר סבא, יהודה בן חמו. הוא מואשם בעבירות מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, גניבה בידי עובד ציבור, הטרדת עד, עבירות מס ועבירות נוספות.

כתב האישום הוגש באישורו של פרקליט המדינה, שי ניצן, לאחר שנדחו טענותיו של בן חמו בהליך שימוע שנערך לו. הפרקליטות מבקשת להאריך את תנאי השחרור בערובה שהוטלו על בן חמו וכן מבקשת להוסיף ולהטיל עליו תנאי נוסף, לפיו יורחק לא רק מבניין העירייה, אלא מתפקידו ועיסוקו כראש העיר.

לפי כתב האישום, במהלך שנות כהונתו כראש העיר כפר סבא, יצר בן חמו מנגנון הונאה שבמסגרתו קיבל תרומות המיועדות לכאורה לנזקקי העיר, וזאת ללא שיתוף מחלקת הרווחה או גזבר העירייה. בן חמו הניע את אנשי לשכתו לפנות בסמוך לחגים לאנשי עסקים וקבלנים הפועלים בעיר כפר סבא, וביקש מהם לתרום באמצעות העירייה תווי קנייה לנזקקים בעיר.

בתמורה לפניות, קיבל בן חמו תווי קניה בסך כולל של כ-607,500 שקל. בחלק מתווי הקניה עשה בן חמו שימוש לצרכיו האישיים, ואת חלקם חילק לאנשים שונים בהתאם לראות עיניו. בין היתר חילק בן חמו את התווים למקורביו, עובדי לשכתו, עובדת משק ביתו ולפעילי שכונות, לשימושם האישי או לחלוקה לתושבי העיר. בן חמו לא דיווח על התקבולים לרשות המסים ולא שילם את המסים הנובעים מפעילות זו.

בנוסף, במהלך כהונתו כראש עיר, קידם בן חמו את עניינו של חברו הקרוב, בעל עסקים בכפר סבא, באופן פעיל למול גורמי טיפול עירוניים, תוך שנמנע מלדווח לחברי הועדות או רשות הרישוי המקומית בהן שימש כחבר ויו"ר, על קשריו עמו ועל ניגוד העניינים בו הוא מצוי. בן חמו לא הדיר עצמו מעיסוק בעניינו של החבר ואף השתתף באופן פעיל בדיוני ועדות שונות שדנו בענייניו, חתם על היתרים בעניינו כיו"ר ועדה ועוד.

כחלק מתנאי שחרורו של בן חמו במסגרת תיק זה, קבע בית משפט השלום בראשון לציון כי נאסר עליו ליצור קשר עם מי מהמעורבים בחקירה, בנוגע לנושאי החקירה. בתחילת חודש ספטמבר 2017 פגש בן חמו את נהגו, שהינו עד תביעה ונחקר בתיק, שוחח עמו אודות התיק וחומר החקירה, וכל זאת בניגוד להחלטת בית המשפט. בסיום השיחה הטיח בן חמו בנהג: "ציפיתי מהאנשים שלי שישמרו עלי".