מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה
צילום: אי-פי

נסראללה על הפלת המטוס הישראלי: "מעשה הירואי"

נסראללה שב ותקף את ישראל בנאום לזכר מפקדי חיזבאללה שחוסלו. הוא שיבח את הצבא הסורי, כשבוע לאחר הפלת המל"ט האיראני וקרא שלא לאפשר ל"שטנים" - ארה"ב, לתקוע טריז בעמדת לבנון
רועי קייס
16 בפברואר 2018
17:49
עודכן ב 18:22

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, שב ותקף היום (שישי) את ישראל ושלח מסר ללבנונים: "אתם יכולים לאיים על ישראל, ואם ארצות הברית תגיד לכם לסייע לה כדי להניא את ישראל מפעולה, אז תגידו להם - שתפו אתנו פעולה כדי שנניא את חיזבאללה מלפעול נגד ישראל". נסראללה שיבח את הצבא הסורי על הפלת המטוס הישראלי ביום שבת: "מדובר במעשה הירואי".

נסראללה אמר עוד בנושא התקרית בשמי סוריה כי "סוריה מגנה על עצמה ומה שקרה בשבוע שעבר הוא הישג צבאי גדול ואיכותי. מה שהיה כבר לא מה שיהיה". הוא הוסיף כי "מי ששיגר טילים לעבר המטוס הישראלי הם קציני הצבא הסורי האמיצים". נסראללה התייחס למשבר בין ישראל ללבנון ואמר, בטקס של ארגון הטרור בביירות, לזכר מפקדיו שחוסלו, ובראשם עימאד מורנייה, כי "כל לבנוני יכול לעמוד ולהגיד, אם תפגיזו אותנו, אנחנו נפגיז אתכם. יש לנו את האומץ ויש לנו את היכולת והאויב שלנו, יודע זאת".


מזכ"ל ארגון הטרור הוסיף איום מפורש: "אם הקבינט הביטחוני הלבנוני יקבל החלטה שאסדות הנפט הישראליות יושבתו, אז אני מבטיח לכם שבתוך שעות הן לא יפעלו". נסראללה טען כי מתדיינים מספיק בלבנון לגבי "השאיפות ותאוות הבצע של ישראל ביחס ללבנון". לדבריו, צריכים להיות זהירים וערניים: "אני לא אומר שאנחנו הולכים למלחמה. אבל אני קורא להיות ערניים". נסראללה אמר כי מה שמונע מישראל כרגע לפתוח במלחמה הוא שהיא אינה בטוחה בכך שהיא תנצח בה.

מנהיג חיזבאללה התייחס גם לסוגיית הגבול הימי והיבשתי בין ישראל ללבנון וקרא לבכירי השלטון במדינת הארזים שלא לאפשר "לשטנים", בהתייחסו לארצות הברית, לתקוע טריז בעמדתם: "האמריקני הוא עורך הדין של ישראל. אל תשימו את מבטחכם בתיווך הזה. הם רוצים את האינטרס של ישראל ולא של לבנון".

נסראללה הבהיר כי על הבכירים בלבנון ועל מוסדות המדינה לשאת באחריות בנושא הגבולות. "העם הלבנוני נושא עיניים אל המדינה ואנחנו רוצים לתמוך בה והיא צריך לנקוט עמדה מושרשת". הוא הוסיף כי "עכשיו בישראל בונים בגדר. כל עוד זה בפלסטין, זה נחשב כיבוש. עד עכשיו ישראל לא בונה בשטח הלבנוני. כעת הסוגיה היא לא של הגבול היבשתי, אלא הגבול הימי. הלבנונים הראו אחדות לגבי הגבול היבשתי, הגבול הימי ולגבי הזכויות של לבנון על הנפט ועל הגז. עלינו להישאר מאוחדים", אמר נסראללה.

צה"ל תקף בסוריה בשבת האחרונה בעקבות חדירת מל"ט איראני לשטח ישראל. המל"ט יורט על ידי מסוק אפאצ'י. במהלך תקיפת מטוסי חיל האוויר נגד מטרות איראניות ומטרות של מערך ההגנה האווירי הסורי נורו טילי נ"מ לעבר המטוסים. שני טייסים ישראלים נאלצו לבצע נטישת חירום של מטוס ה-F-16 שלהם. אחד הטייסים נפצע קשה.

בסוף ינואר האשים הרמטכ"ל גדי איזנקוט את הארגון השיעי בהפרת החלטות מועצת הביטחון של האו"ם. איזנקוט אמר כי בצה"ל "יודעים שמבעד לשקט בגבול ממתינים אתגרים רבים" והוסיף כי "חיזבאללה שומר על נוכחות צבאית באזור ומחזיק במערכות נשק. הוא מתעצם ביכולותיו הצבאיות". הרמטכ"ל הצהיר כי "מול האיומים הללו, צה"ל פועל יום ולילה כדי להבטיח את המוכנות וההרתעה. "נעשה כל שיידרש כדי לשמור על הגבול הצפוני בטוח ושקט ולשמר את המוכנות", אמר איזנקוט.