תקיפה ברצועת עזה (ארכיון)
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

צה"ל תקף 18 מטרות ברצועה, התרעות שווא הופעלו בעוטף עזה

מטוסי חיל האוויר המשיכו לתקוף הלילה מטרות של חמאס בתגובה להפעלת המטען נגד כוח צה"ל והירי לישראל. במהלך התקיפות הופעלו התרעות צבע אדום. דובר חמאס: "ישראל אחראית לתוצאות ההסלמה"
כתבי כאן חדשות
18 בפברואר 2018
08:12

דובר צה"ל הודיע הבוקר (ראשון) כי מטוסי חיל האוויר תקפו במהלך הלילה 18 מטרות ברצועת עזה, בהמשך להסלמה אתמול בדרום בעקבות הפעלת המטען נגד כוח צה"ל. במהלך התקיפות של חיל האוויר הופעלו התרעות צבע אדום באזורים רבים בעוטף עזה. מהצבא נמסר כי מדובר בהתרעות שווא וכי לא בוצע ירי נוסף לישראל.

האזינו לראיון בכאן רשת ב' עם שר הביטחון על ההסלמה בדרום:

על פי הודעת דובר צה"ל, המטרות שהותקפו שייכות לחמאס. הן כללו, בין השאר, שמונה יעדים במתחם צבאי באזור נצרים, השייך ל"מערכים צבאיים ייחודיים של חמאס". במקום הותקפו גם תשתיות לייצור אמצעי לחימה ואימונים. בנוסף, בוצעה תקיפה של שתי עמדות תצפית באמצעות ירי של טנק.

"צה"ל רואה בחומרה רבה את הניסיון של ארגון הטרור חמאס לביצוע הפגנות עממיות וספונטניות לכאורה, שנועדו להפוך את מרחב הגדר למרחב עימות ולבצע בו פעולות טרור שיביאו לערעור היציבות במרחב הרצועה", נמסר בהודעת הצבא. עוד נכתב כי "חמאס אחראי לאירוע והשלכותיו כמו גם לכל המתרחש ברצועת עזה וממנה, מעל ומתחת לקרקע".

מפת התקיפות של צה"ל ברצועת עזה, הלילה (צילום: דובר צה"ל)

בראיון לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב', הגיב שר הביטחון אביגדור ליברמן להסלמה בגבול עזה מאז אתמול ואמר: "אנחנו נרדוף אחר האחראים לאירוע אתמול. נסגור את החשבון ולא נוותר לאף אחד - גם בדרום וגם בצפון".

דובר חמאס, פאוזי ברהום, הגיב בלילה להסלמה ואיים על ישראל: "על האויב להבין שהוא הצד התוקפן. ההתנגדות לא תוותר על חובתה להגן על עמה, והיא תנהג באחריות כדי להדוף כל תוקפנות. אנו מטילים על ישראל את האחריות לתוצאות ההסלמה המתמשכת שלה נגד רצועת עזה". לטענתו, "היקף התקיפות שכוונו ליעדים רבים של ההתנגדות משקף כוונה מוקדמת של ישראל להסלים את האווירה".

בית החולים סורוקה בבאר שבע, שבו מאושפזים ארבעת החיילים שנפצעו בפיצוץ המטען, עדכן הלילה כי הם נותחו על ידי הצוותים הרפואיים כדי לטפל בפגיעות רב-מערכתיות שמהן הם סובלים. מצבם של שניים מהפצועים מוגדר עדיין קשה, והם מאושפזים ביחידות לטיפול נמרץ. שניים נוספים במצב בינוני.

בצה"ל בודקים עדיין את אופן הפעולה של הכוח שנפגע מהמטען סמוך לכיסופים. ההערכה מאתמול היא שהמטען חובר לדגל שהונח בחסות הפגנות סמוך לגדר, במתווה של "פיגוע משיכה". בין השאר, נבדק אם הפעילות להסרת הדגל שהובילה לפיצוץ המטען בוצעה על פי הנהלים ואם ניתן היה לזהות אותו מראש. בדובר צה"ל הדגישו כי על פי תחקיר ראשוני, הכוחות היו ממוגנים כנדרש ופעלו על פי אחת השיטות הנהוגות במקרים מסוג זה.

בהכנת הידיעה השתתפו: איציק זוארץ, נסים קינן, אסף פוזיילוב, כרמלה מנשה, גל ברגר ודנה בן שמעון