הגדר החדשה בגבול ישראל-לבנון
צילום: באסל עווידאת, פלאש 90

"הנציג האמריקני הכיר בזכות של לבנון על האזור הכלכלי שבמחלוקת עם ישראל"

דיוויד סאטרפילד, עוזרו של שר החוץ האמריקני, שב לארץ בניסיון לקדם את פתרון המשבר בין ירושלים לביירות. ב"אל-חיאת" נטען כי למרות הודאתו, הוא נחוש שגם ישראל "תקבל משהו" מהאזור
שמעון מיג'אן, גילי כהן ורועי קייס
18 בפברואר 2018
09:22

עוזרו של שר החוץ של ארה"ב רקס טילרסון, דיוויד סאטרפילד, הגיע הבוקר (ראשון) לישראל כדי להמשיך את המגעים בנוגע למשבר הגבול הימי עם לבנון, שעליהם פורסם בשבוע שעבר בכאן רשת ב'. על פי דיווח מהבוקר, סאטרפילד, ששהה לפני כן בלבנון, הודה בפגישותיו בביירות בזכותה של לבנון על האזור שבלב המחלוקת. 

סאטרפילד נמצא בשבועות האחרונים "על הקו" בין ביירות לירושלים, ובמהלך שהותו הנוכחית בארץ הוא צפוי להיפגש עם בכירים בישראל. בפעם הקודמת שבה הגיע לישראל, לפני כשבועיים, הוא נפגש עם קצינים בכירים בצה"ל. בכיר במשרד החוץ האמריקני אמר לכאן חדשות כי הדיפלומט האמריקני הבכיר נשאר באזור על מנת לקיים שיחות "בנושאים מגוונים, בילטרליים ומולטיטראליים".

הבוקר דיווח העיתון "אל-חיאת", היוצא לאור בלונדון, כי סאטרפילד הודה במהלך השיחות שקיים בביירות כי ללבנון יש זכות על האזור הכלכלי שבלב המחלוקת עם ישראל. לצד זאת, גורמים רשמיים בלבנון שצוטטו בדיווח ציינו כי סאטרפילד עדיין נחוש שישראל "תקבל משהו" מאותו אזור.

שר ההגנה של לבנון, יעקוב א-סראפ, אמר אתמול כי לבנון לא תיזום מלחמה עם ישראל - אך תפעל כדי "להגן על ריבונותה". השר הלבנוני נפגש עם מזכ"ל הליגה הערבית, אחמד אבו אל-ריט, בשולי ועידת הביטחון במינכן, והבהיר כי מדינתו תגן על אדמתה ועל משאבי הנפט שלה. 

אתמול ציטט העיתון הלבנוני "אל-ג'ומהוריה" גורם מדיני מקומי, שטען כי "שגריר של אחת ממדינות המערב בלבנון" העביר לו מסר שישראל איננה מתכוונת להסלים את המצב. לדברי הגורם, גם שר החוץ האמריקני טילרסון העביר מסר דומה לבכירים הלבנונים שאיתם נפגש בביקורו בביירות.

לפי הדיווח שפורסם בלבנון, השגריר המערבי אמר גם כי החברות המועסקות בתחום קידוחי הנפט הימיים הזהירו את ישראל שכל הסלמה עלולה להשפיע על פעילותן ואף להוביל להפסקתה. עוד צוין כי החברה שהובילה את מסר האזהרה לישראל היא החברה היוונית שפועלת בשדה הקרוב לאזור הכלכלי השנוי במחלוקת בין המדינות.

בשבוע שעבר פורסם בכאן רשת ב' כי ישראל מקיימת מגעים עם לבנון באמצעות ארצות הברית במשך כחצי שנה, ואף הסכימה לפשרה שתעניק ללבנון יותר ממחצית שטח המחלוקת, שעל פי הערכות יש בו פוטנציאל גבוה להימצאות מאגרי גז ונפט. הפתרון המסתמן הוא חלוקת שטח המחלוקת - 60-40%, כאשר לבנון צפויה לקבל את השטח הגדול יותר.

למרות זאת, יו"ר הפרלמנט בלבנון, נביה ברי, מיהר להבהיר לסאטרפילד כי ההצעה של ארצות הברית בעניין חלוקת הגבול הימי בין ישראל ללבנון "איננה מתקבלת על הדעת". הדיפלומט האמריקני נפגש בביקורו האחרון במדינה עם שר החוץ של לבנון, ג'ובראן באסיל, ועם ראש הממשלה, סעד אל-חרירי.